Google, Dokunmatik Sistemlere Sahip Olan Kumaşlar Üretiyor

denizli tarafından 1 Haziran 2015 tarihinde yazılmıştır.

Google’dan bir yenilik daha.

Önemli projeleri ile dikkat çeken Google ATAP, gelecekte teknolojiye yön verecek ürünler geliştirmeye devam ediyor.

Google’ın I/O 2015 etkinliğinin ilk gününde tanıtılan şeyler, genel olarak ön tasarıya çıkanlarıydı. Bizde sizlere etkinliğin ilk günündeki ehemmiyetli gelişmeleri, haberlerimiz ile aktarmıştık. Ancak etkinliğin ikinci günü bir bakıma biraz daha geri tasarıda kalmış olsa da ehemmiyetli şeyler ortaya çıkmış vaziyette.

1
Google ATAP tarafından geliştirilen proje yolun daha başında, ancak bitirdiğinde sunacağı tecrübe, bizleri oldukça heyecanlandırmakta.

Tabi Project Soli, Google ATAP’in tek odak noktası değil. Alet kontrolünü, alet kontrol sistemlerini gözüne kestiren Google ATAP, bu sefer de karşımıza hiç beklemediğimiz bir proje ile çıktı. Project Jacquard isimli bu proje, kumaşları tıpkı birer dokunmatik yüzey işlevine dönüştürüyor.

Geliştirilen sistem, özel olarak üretilmiş kumaşın belirli bölgelerine yerleştirilen, oldukça küçük ve ince devrelerle sağlanıyor. Kumaşın yapısını veyahut görüntüsünü bozmadan, mükemmel şekilde kumaş dizaynına ayak uyduran devre sistemi, Bluetooth veyahut Wi-fi sistemi ile aletinizle bağlantı kuruyor. Hemen peşinden dokunuşlarınızı idrak eden sensörler, sahip olduğu özel devre sistemi ile dokunuşlarınızla verdiğiniz komutları eş vakitli olarak cihazlarınıza aktarıyor.

Başka bir deyişle kısaca projeyi şöyle özetleyelim; söz ettiğimiz sistem ile geliştirilmiş ceketiniz kol bölümüne dokunarak Smart TV’nizde kanal değiştirebilir, ya da yastığınızda özel bir yere dokunarak evinizin  ışıklarını söndürüp, açabileceksiniz.

Tabi projenin bu denli ilerlemesi için hayli bir yol kat etmesi gerekiyor. Google ATAP, Project Jacquard’dan oldukça umutlu ve çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

5 sene önce yazılmıştır.
"Google, Dokunmatik Sistemlere Sahip Olan Kumaşlar Üretiyor" bu yazı 1 Haziran 2015 tarihinde saat 19:32 sularında "Teknoloji" kategorisinde yayınlanmış olup "denizli" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 47 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)