Gökada Hakkında Kısa Bilgiler

Blogolik Yazar tarafından 10 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

Gökada Hakkında Kısa Bilgiler

Galaksi adıyla bilinen gökada, yani içerisinde milyarlarca yıldız, gezegen ve gaz bulutu olan bir sistemdir. Yapılan araştırmalara göre; evren genişlemektedir ve bu genişleme gün geçtikçe daha da hızlanmaktadır. Gökadalar milyarlarca yıldız barındırır ve yıldızlar arası mesafe, iki gökadanın birleşmesi sonucunda yıldızların çarpışmasına neden olamayacak kadar uzaktır.

Gökadaların birleşmesi sonucunda gaz bulutları aralarında birleşme özelliği gösterir ve bu gaz bulutlarının yoğunluğu da artmış olur bu da yeni bir yıldız oluşumu anlamına gelmektedir. Bu duruma göre evrende bulunan gökadalar  bu genişlemelere bağlı olarak  kendi aralarında birbirlerine yakınlaşmakta ya da uzaklaşmaktadır. İki farklı gökada birbirlerine yakınlaşırlarsa kütle çekim nedeniyle çarpışabilirler. Bu çarpışma, gökadaların ölümü olarak görülse de, aslında gökadaların çarpışması ve aynı zamanda gökadaların birleşmesi demektir. Gökadaların ölümüyle ilgili bilimsel çalışmalar günümüzde hala devam etse de net cevaplar verilememektedir.

Gökadaları uzayda saptayan   Fransız bilim adamı  Charles Messier’dir. Güneş sisteminin de içinde bulunduğu gökada, Samanyolu olarak adlandırılır. Gökadada bulunan trilyonlarca yıldızlardan bazıları güneşten oldukça büyüktür. Dünyada gözlenebilen yüz milyardan daha fazla gökada olduğu düşünülmektedir ve genellikle birbirlerinden oldukça uzaktadırlar. Dünyadan çok zor görülürler ve görülebildiklerinde de topluluk olarak gözümüze çarpar. Sarmal (Spiral) Gökadalar, Dairesel Gökada, Düzensiz Gökada gibi birkaç çeşit gökada bulunur. Bunların bazılarını şöyle açıklayabiliriz:

Sarmal gökada: Günümüzde büyük çoğunluğu sarmal gökadalar oluşturur, genel olarak yaşlı yıldızlardan meydana gelen bir çekirdekten oluşur. Bu gökadalar yıldızların oluşturmuş olduğu parlak kollarından dolayı böyle adlandırılır. Ortasında parlak yıldızlar topluluğu bulunur. Bünyesinde Güneş Sistemi’ni de barındıran Samanyolu Galaksisi ve Andromeda sarmal bir gökadadır. Andromeda gökadası teleskop kullanmadan gözlenebilir.

Dairesel Gökada: sarmal gökadaların tersine yıldız üretmezler. Çünkü gökadanın içerisinde barındırdığı gaz miktarının az yıldız oluşumunun çok yavaş olmasıdır. dairesel gökadalarını bazı bilim adamları ölü gökadalar olarak da adlandırabilir.

Düzensiz Gökada: Yapısında gaz ve toz çoktur. Hem genç hem de yaşlı yıldızları içerir. Bu nedenle düzensiz gökada olarak adlandırılır.
Sonuç olarak bilimsel çalışmalar devam etse de gökada ile ilgi net bilgilere ulaşmak çok zor. Astronomi, elindeki imkanları boyutlarına bakmadan değerlendirebilen herkesin yeni keşifler ortaya koyabileceği bir bilim dalıdır. Mesela basit bir teleskopla, dürbünle ya da çıplak gözle gökyüzünü inceleyerek kuyruklu yıldızların ve gökadaların varlığı tespit edilebilir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Gökada Hakkında Kısa Bilgiler" bu yazı 10 Eylül 2017 tarihinde saat 11:17 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 52 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)