Göğüs Ağrısında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Blogolik Yazar tarafından 23 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır.

GÖĞÜS AĞRISINDA İLK YARDIM NASIL YAPILIR?

Göğüs ağrısı insanlarda aniden oluşabilir ya da çarpma veya düşmeye bağlı gelişebilir. Öncelikle ağrı başlangıcı düşme veya çarpmaya bağlı ise müdahale ona göre belirlenmelidir. Göğüs kafesi hayati organları barındırdığından dolayı hissedilen ağrı çok ciddi sonuçlar doğurabilir ya da basit bir mide hazımsızlığından oluşmuş olabilir.

İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Göğsünde ağrı hisseden hasta yarı oturur pozisyona getirilir. Mümkünse tansiyon nabız gibi hayati bulguları değerlendirilir. Hasta bilinci açık durumda ise sakinleştirilir ve telaşa kapılmaması sağlanır. Ağrı düşme ya da çarpmaya bağlı ise kırık ya da yaralanmadan şüphelenilerek sarsıntı yaşamaması sağlanır. Bu esnada ambulans çağırılarak hastanın durumu ve bulunduğu adres aktarılır. Ambulans ulaşana kadar geçen zamanda hastanın durumu göz altında tutulur.

Göğüs Ağrısına Sebep Olan Hastalıklar

Göğüs ağrısı birçok hastalığın habercisi olabilir. Çok ciddi bir kalp krizi ya da geçici bir mide hazımsızlığından dolayı ağrılar yaşanabilir. Ağrının tipine göre yorumlama yapılarak ilk değerlendirme yapılabilir. Göğsün sol tarafından sol kola doğru yayılan bir ağrı kalp krizine işaret edebilir. Ya da nefes daralması ile seyreden bıçak saplanması tarzındaki ağrılar akciğer hastalıklarına işaret edebilir. Ağrının tipi ne olursa olsun kısa sürede geçmesse acil olarak tıbbi müdahale için hastaneye ulaşım sağlanmalıdır.

2 sene önce yazılmıştır.
"Göğüs Ağrısında İlk Yardım Nasıl Yapılır?" bu yazı 23 Ocak 2017 tarihinde saat 12:53 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 138 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)