Georgia Eyaleti Hakkında Bilgiler

Blogolik Yazar tarafından 8 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

Georgia Eyaleti Hakkında Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinde bulunan Georgia Eyaleti Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük eyaletidir. Atlanta Georgia Eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Georgia Eyaleti kuzey dağları, Piedmont Platosu ve kıyı düzlüğü olarak üç bölgeye ayrılır. Eyalette ılıman bir iklime sahiptir yazlar sıcak ve kurak kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Atlantik okyanusuna kıyısı olan bölgenin turistlik anlamda sahilleri yok denecek kadar azdır,

Coco cola ilk defa bu eyalette üretilip satılmaya başlanmıştır. Şeftali, ceviz ve fındık üretimi açısından önemli bir bölgedir. Dünyanın en büyük akvaryumu olan Georgia akvaryumu bu bölgede bulunur. Çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmış bir bölgedir. Milli basketçimiz Ersan İlyasova Atlanta Hawks takımında oynamaktadır.

Georgia Eyaletinin tarihi: Bu bölgeye Avrupalılar gelmeden önce Kızılderililer yaşamaktaydı İngilizler ve İspanyollar bu bölgeyi ele geçirmek için yüzyıllarca savaşmışlardır. 1732’de İngilizler bu bölgeyi yönetme yetkisini ele almışlardır. İlk yerleşim yerleri Savannag Irmağı kıyısında kuruldu. Federal anayasayı ilk kabul eden eyalettir. Georgia Eyaleti adını Büyük Britanya Kralı İkinci George’dan gelir.

Amerika iç savaşı: Atlanta birçok önemli demir yollarının birleşim yeri olmasından dolayı savaş malzemelerinin dağıtım merkezi olmuştur. Atlanta bölgesinde birkaç önemli savaş yapılmıştır, bunlar Ezra Kilisesi Savaşı, Peachtree Savaşı ve Atlanta Savaşlarıdır. 1 Eylül 1864’de şehirden ayrılan Konfederasyon güçleri şehirden çekilirken birçok kamu ve önemli binaları yakıp yıktılar. Atlanta şehri iç savaştan sonra hızlı bir şekilde yeniden inşaat edilip küllerinden yeniden doğması üzerine Phnoenix Şehri takma adı verilmiştir.

Şehirleri: Atlanta, Albany, Athens, Augusta, Columbus, Johns Creek , Macon, Marietta, Roswell, Sandy Springs, Savannah, Valdosta, Warner Robins.

Ulaşım: Georgia Eyaleti hem kara yolları hem de demir yolları bakımından önemli ulaşım merkezidir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Georgia Eyaleti Hakkında Bilgiler" bu yazı 8 Eylül 2017 tarihinde saat 01:55 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 120 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)