Gençleştiren besinler nelerdir?

Blogolik Yazar tarafından 5 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır.

Gençleştiren besinler nelerdir?

Öncelikle nelerin bizi gençleştirip dinç tuttuğunu öğrenmeden önce neden yaşlanırız sorusuna bir açıklık getirmek faydalı olur. İnsan vücudunda yaklaşık olarak 100 trilyon hücre vardır. Her saniye bu hücrelerin milyonlarcasını kaybetmemize rağmen yine her saniye mitoz bölünme ile kendimizi sürekli yenileriz bir nevi. Gençlik yıllarımızda vücut hücrelerimiz kendilerini sık sık yenilerler. Fakat zaman geçtikçe sahip olduğumuz biyolojik vücutlarımızda bu işlemler azalmaya başlar. Hücrelerimizin çekirdeğinde 23 çift kromozom bulunur ve bu kromozomların her birinin ucunda telomer adı verilen yapılar bulunur. Her bölünmede kısalan telomerler, kromozomlarımızı koruyamadığı için hücreler yaşlandıkça artık doğru biçimde görev yapamazlar. İşte yaşlanmanın en büyük biyolojik nedenlerinden biri budur.

Gençleştiren besinler ve vücudumuza etkileri nelerdir?

Gençleştiren besinler nelerdir sorusuna cevap vermeden temelinde yaşlılığı geriye çeviremeyeceğimizin fakat bu süreci oldukça yavaşlatabileceğimizin bilincinde olmamız lazım.

Avokado vücudun gençleşmesini, hücrelerin yenilenmesi sağlamasının yanında metabolizmada düzenleyici olarak görev yapması organların daha iyi çalışmasına olanak sağlar.

Üzüm; içerdiği fenolikler, fenoller, fenolik asitler, stilbenler, flavonoidler, antosiyanidinler sayesinde, insan sağlığı bakımından süper meyveler arasında sayılmaktadır. Günümüzde bilinen en iyi antioksidanlardan biri olan resveratrolu bünyesinde barındıran üzümün kalp-damar hastalıklarına iyi gelmesinin yanında bağışıklılık sisteminde oluşan sorunlara iyi gelmesinin yanında ömrü uzattığı tespit edilmiştir.

Arı sütünün insan sağlığına doğrudan katkısının bilimsel olarak kanıtlanamamış olmasına ve klinik etkileri konusunda ciddi eksikliklerin bulunmasına karşın; fakat arı sütünün son 30-35 yılda insan vücudunu dinç tutulmasında ve hücresel yenilenme özelliği bu besin kaynağını gözardı etmememizi sağlıyor.

Sütün içinde bulunan proteinler, antioksidan özellikteki A vitamini ve çinko ile cilt sağlını korumasının yanı sıra süt, yine cilt üzerinde nemlendirici bir etki yaratarak cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını engelliyor.

Ek olarak yeşil çay, ıspanak, elma, soya filizi, tavuk ve yaşam kaynağı olan su. Günümüzde hücresel yaşlanmayı tersine çeviren ne bir ilaç ne de bir yöntem var. Fakat vücudumuza iyi bakarak, iyi beslenerek , iyi bir uyku düzenine ve hayattan zevk olan bir ruh haline sahip olabilrsek ,  bu süreci yavaşlatmak için elimizden geleni yapmış oluruz.

Son olarak sizlere kayıtlara geçmiş en yaşlı insan olan  Çinli Li Ching-Yuen’in uzun yaşamın sırrı ile ilgili söylediği 4 satırı paylaşmak isterim.

-Temiz bir kalbin olsun
-Bir kaplumbağa gibi otur

-Bir güvercin kadar hayat dolu yürü
-Bir köpek gibi uyu.

3 sene önce yazılmıştır.
"Gençleştiren besinler nelerdir?" bu yazı 5 Temmuz 2017 tarihinde saat 01:57 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 49 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)