Galaktik Küme Nedir?

Blogolik Yazar tarafından 16 Nisan 2016 tarihinde yazılmıştır.

Galaktik Küme Nedir?

Galaktik küme, bir diğer adıyla açık küme olarak adlandırılır. Uzayda bulunan, yirmiden az sayıda yıldızdan oluşan kümelere verilen isimdir. Bunlar genellikle çıplak gözle fark edilebilmektedir. En bilinenleri Hyades ve Pleiades adı verilen seyrek kümelerdir. Yaklaşık 1000 adet çıplak gözle seçilebilen seyrek yıldız kümesi bulunmaktadır.

Yaşa bağlı olarak, galaktik kümede bulunan en parlak yıldızlar, mavi ve kırmızı devlerdir. Daha yaşlı kümelerde bulunan yıldızlar daha fazla metal içerir ve şekil itibariyle küresel küme yıldızlarını benzerler. Galaktik yani açık kümeleri küresel küme yıldızlarından ayıran özellik; daha gevşek küme bağlarına sahip olmaları ve galaksinin dönmesiyle beraber yıldızlar arasındaki bulutlara bağlı olarak çözülme eğilimde olmaları şeklinde belirtilebilir. Galaktik kümeler, yapılan araştırmalar doğrultusunda bir ya da iki galaksi turundan daha fazla var olamayacağını görülmüştür. Bu yüzdende galaktik kümelerinin çoğu genç yıldız kümeleridir. On milyon yıldan daha küçük yıldızlar genç yıldız olarak kabul edilmektedir ve bu kümelerde yıldız oluşumları halen devam etmektedir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Galaktik Küme Nedir?" bu yazı 16 Nisan 2016 tarihinde saat 00:05 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 69 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)