Galaksi Kümeleri

Blogolik Yazar tarafından 12 Nisan 2016 tarihinde yazılmıştır.

Galaksi Kümeleri
Galaktik kümedeki yıldızlar birbirlerine kütle çekimi ile bağlıdırlar. Genelde elli ile on bin yıldız bir araya gelir. Bu yıldızların genç olmasının nedenleri zamanla yıldızların dağılmasıdır.

Bilinen çıplak gözle görülebilen galaktik yıldız kümeleri; M6 yani akrep takım yıldızın da bulunur, M7 akrep takım yıldızına yakın ama parlaklığı daha azdır. M21 yay takım yıldızın da bulunur, yine M23 yay takım yıldızında bulunur ama şekil itibariyle uçan bir yarasaya benzer. M29 kuğu takım yıldızının güney doğusun da  bulunur ve uzaklığı takım yıldızına 2 derecedir. M39 kuğu takım yıldızın da bulunur ve en parlak yıldıza 10 derece uzaklıktadır. M44 boğa takım yıldızında bulunur. M103 kraliçe takım yıldızında yer almaktadır.

Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) ait Planck ile Herschel uydularından alınan verilerin birleştirilmesiyle keşfedilen kümelerin, yaklaşık 13,8 milyar yaşında olduğu bilinen evrenin 3 milyar yaşındaki görünümünü yansıttığı bildirildi.

Dr. Clements, keşfe ilişkin açıklamasında, şimdiye kadar bulunan en uzak galaksi kümesinin dünyaya 9 milyar ışık yılı uzaklıkta olduğunu ve evrenin 4,5 milyar yaşındaki halini yansıttığını belirtti.

3 sene önce yazılmıştır.
"Galaksi Kümeleri" bu yazı 12 Nisan 2016 tarihinde saat 20:42 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 31 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)