Fransa Gizlilik İçin Kendi Uygulamasını Üretecek

Blogolik Yazar tarafından 18 Nisan 2018 tarihinde yazılmıştır.

Popüler mesajlaşma uygulamalarının son zamanlarda bazı tarıtışmalara neden olması sebebiyle gizliliğe önem veren ülkelerden Fransa tarafından önemli bir atılım yapıldı.

Fransa, yabancı kişilerin, resmi makamları Telegram ve WhatsApp gibi uygulamalar üzerinden takip edebileceği uyarısında bulundu. Uyarı ile beraber Fransa’nın bu yaz kendi uçtan uca şifrelenmiş mesajlaşma uygulamasını geliştireceği de açıklandı. Fransız devlet makamlarından yapılan açıklamaya göre bakanlar sunucuları başka ülkelerde bulunan uçtan uca şifrelenmiş mesajlaşma uygulamaları konusunda oldukça endişeli. Dijital bir bakanlık sözcüsü verdiği demeçte şöyle konuştu:

“ABD veya Rusya tarafından şifrelenmeyen bir şifreli mesajlaşma servisine sahip olmanın bir yolunu bulmamız gerekiyor, Facebook’ta gördüğümüz gibi gerçekleşebilecek olası ihlalleri düşünmeye başlıyorsunuz, bu yüzden bu konuda yönetimi ele almalıyız.“

Bakanlık sözcüsünün yaptığı açıklamada değindiği uygulamalar ise WhatsApp ve Telegram. Her iki uygulama da Fransızlar tarafından geliştirilmeyen platformlar.

Bakanlık sözcüsü, Fransa hükümetinde çalışan 20 bakan ve memurun mesajlaşma uygulamasını test ettiğini de belirtti. Uygulamanın yaza kadar tüm devlet çalışanları için zorunlu hale gelmesi için çalışmalar yapılıyor. Bakanlık sözcüsü, eninde sonunda bu uygulamanın tüm vatandaşlara açılacağını da sözlerine ekledi.

Yerli ve milli yazılım konusu tüm dünyada tartışılan bir konu. Türkiye’de de gündemde olan bu konuda birçok farklı çalışma yapılıyor. Mesela yerli mesajlaşma uygulamalarının tercih edilmesi yönünde çok fazla istek var. Bakalım ilerleyen süreçte bununla ilgili olarak da bir atılım yapılacak mı?

2 sene önce yazılmıştır.
EtiCanlar:
"Fransa Gizlilik İçin Kendi Uygulamasını Üretecek" bu yazı 18 Nisan 2018 tarihinde saat 21:37 sularında "Teknoloji" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 21 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)