Faydalı OS X Terminal Kullanım Örnekleri!

Blogolik Yazar tarafından 18 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır.

Faydalı OS X Terminal Kullanım Örnekleri!

OS X terminal örnekleri Mac bilgisayarlarda kullanılan kullanım komutlarıdır. Bu komutlar sayesinde bilgisayarlarımızda kişiselleştirmeler yapabileceğimiz gibi kullanım şekillerinin değiştirmenin de yolunu açmış oluyoruz. Bir nevi kendi bilgisayarımızı oluşturmamızı ve bize hitap eden kullanım seçeneklerini oluşturmamız mümkün. Bu değişikliklerin yapılmasını sağlayan pencereye Command ve Space tuşuna aynı anda basılması ile açılan pencereye ”Terminale” yazarak ulaşabilirsiniz.

Terminale sayfasını açtıktan sonra yapılacak işlemlerin sınırı yoktur denebilir. Bu sınırların belirlenmesi ve değişiklik yapmak istediğiniz alanların belirlenmesinde ”pwd” komutunun kullanılması gerekir. Sonrasında dosya yönetimleri gibi değişikliklerin yapıldığı ”ls-l” komutuna girilebilir. Bu komut ile birlikte önceden düzenlenmiş dosyaların bilgilerine de ulaşılması mümkündür. Bundan sonra kullanacağımız komutlar ve ne işe yaradıklarını öğrenmek için de ”man” komutunun kullanılması faydalı olacaktır. Komutların kullanım alanları ve kullanım şekillerinde bilgilendirme bu komutun dikkatle incelenmesi sonrası anlaşılabilir. Ayrıca bu komuttan çıkmamız da yine bir komut olan ”q” ile mümkündür. ”touch” komutu ile yeni dosya yaratmak ”rm” komutu ile de bu dosyaların kaldırılması mümkündür. Ayrıca bilgisayarınızın sesli komut ile çalışmasını sağlayan ve sesli cevap vermesine imkan sağlayan ”say” komutu ilgi çekici bir seçim olabilir.

Bu ve bunun gibi onlarca komuttan oluşan ve Mac bilgisayarlarımızda kişiselleştirme imkanı sunan Terminale, benzersiz bir kullanım deneyimi sunan bir uygulama olup tüm Mac tabanlı bilgisayarlarda çalışabilmektedir.

2 sene önce yazılmıştır.
"Faydalı OS X Terminal Kullanım Örnekleri!" bu yazı 18 Eylül 2016 tarihinde saat 00:49 sularında "Teknoloji" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 68 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)