Evham Nedir? Evham Belirtileri Nelerdir?

Blogolik Yazar tarafından 12 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır.

Evham Nedir?

Evham, gündelik yaşamda en sıradan olaylar karşısında bile kaygı ve korku hissetme, panik olma halidir. Çoğu evhamlı kişiler yanlış ve yersiz düşüncelere kapılarak içinde bulundukları zamanı olumsuz bir şekilde geçirirler. Evham nedir? Sorusuna bir diğer yanıt olarak insanın sürekli vesvese duyma hali diyebiliriz. Evhamlı olmak abartılı yaşandığında kişinin kendine verdiği zarar kadar etrafındaki insanlara da bir rahatsızlık durumu yaşatır.

Evhamlılık hali çok aşırı yaşandığında kişide hastalık derecesine gelebilir ve psikolojik tedavi gerektirebilir. Böyle kişiler hem günlük yaşamlarında çok fazla sıkıntı ile karşılaşır hem de toplum ile arasında kopukluk meydana gelir. Aşırı evham ve kaygı başarısızlığa da sebebiyet verir. Ancak kontrol edilebilir düzeyde olan evham ve kaygı kişinin başarı göstermesine yol açabilir.

Evham Belirtileri Nelerdir?

Evham belirtileri nelerdir diye soracak olursak bunların en başında korku ve kaygı hissi gelir. Mide bulantısı, kalp çarpıntıları, baş dönmesi de önemli belirtiler arasındadır. Evham halinde olan kişinin eli ayağı titrer, terler, nefes darlığı yaşar. Bu tür evham belirtileri yaşayan kişiler genelde geçmişte olumsuz olaylar yaşamış, değişik ruhsal sıkıntılar geçirmiş insanlardır. Belirtiler evhamın derecesine göre farklılık gösterir. Çeşitli türlerde evham vardır.

Evham Çeşitleri

Tek fobi; bir tek nesne, hayvan veya olguya karşı evhamlanmaktır. Örneğin; sadece örümcek görünce evhamlanma, kapalı ortamda evhamlanma, uçakla yolculuktan evhamlanma gibi…

Sosyal fobi; kişinin bir topluluk içerisinde bulunduğunda (aile, arkadaş grubu, sınıf vb.) kendini o ortamda sanki dışlanıyormuşçasına, ezik görülüyormuşçasına bir hisse kapılıp evham duymasıdır.

Agorafobi; belirti olarak mide bulantısı, baş dönmesi ile kendini gösterir. Kişi yabancı insanlarla bulunmaktan, yüksek yerlerden, boşluktan, kalabalıktan endişe duyar, evhamlanır.

Genel manada evham, kuruntu, panik; insanın kendi beyninde bir olay gerçekleştirip ona kendini inandırması sonucu evhamlanmasıdır. Bu şekilde insanlar hastalık hastası olarak nitelendirilebilir.

Evham Tedavisi

Evham düzeyi ileri olmayan kişiler kendilerini kontrol ederek, sakin bir şekilde düşünerek bu ruhsal durumdan kurtulabilir. Fakat aşırı şekilde evhamlı kişiler kesinlikle psikolojik tedavi görmelidirler. Abartılı evham kişinin özel ve sosyal hayatını olumsuz bir şekilde etkilediği için tedavi ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

2 sene önce yazılmıştır.
"Evham Nedir? Evham Belirtileri Nelerdir?" bu yazı 12 Ekim 2017 tarihinde saat 00:26 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 95 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)