Esmer Şeker Nedir?

Blogolik Yazar tarafından 8 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

Esmer Şeker Nedir?

Esmer şeker, beyaz kristal şekerin ön işlemden geçip gıda saflığına ulaştırılmış biraz Melas’ın katılarak oluşturulan bir şeker türüdür.

Esmer Şeker Adını Nereden Alır?

Bu şeker ismini renginden alır. Yani bu şekere “Esmer Şeker veya Kahverengi Şeker” denir. Şekerin içindeki melas maddesi miktarı kadar şekerin renk koyuluğu ona göre artar. Yapılan bir araştırmaya göre oran olarak açık esmer şeker, % 3.5 oranı civarlarında melas içerirken koyu esmer şeker ise % 6.5 civarlarında melas içermektedir.

Esmer Şeker İle Beyaz Şeker Arasındaki Farklar

Esmer şeker daha çok nem hapsettiği için topaklanması mümkündür. Fakat bunu beyaz için söyleyemeyiz. Protein değeri beyaz şekerde %0 (sıfır) iken, esmer şekerde Melas’dan dolayı % 0,3 gram kadar protein vardır. Esmer şekerde çok az miktarda olsa da Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum gibi maddeler yer alırken beyaz şekerde bunların hiçbiri yoktur.

Esmer Şekerin Faydaları Ve Zararları

Esmer şekerde Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Sodyum, Demir, Niasin, Pantoteink Asit, Kolin ve B12 vitamini bulunmaktadır. Uzmanlara göre günde çok az miktarda esmer(kahverengi) şeker tüketilmelidir. Sadece çikolatada bulunmayan Serotonin (Mutluluk Hormonu) az miktarda vardır. Bu da sabahları esmer şeker tükettiğimizde moralimizin yerine gelebileceği anlamına geliyor. Bir kaynağa göre esmer şeker de en az beyaz şeker kadar zararlı. Hatta beyaz şekere göre daha çok işlem gördüğünden dolayı beyaz şekere nazaran daha zararlıdır. Çünkü ortak olan işlemlerden sonra esmer şeker melas katılarak esmerleştirilir. Beyaz şeker %99,9 sükroz iken, esmer şeker %96 dır. Kalanı da zaten melas maddesidir.

İşin özü “Esmer şeker, beyaz şekerden daha sağlıklıdır” düşüncesi yanlıştır. İçeceklerinize şeker atmak yerine bala benzer doğal tatlandırıcılar atın.

3 sene önce yazılmıştır.
"Esmer Şeker Nedir?" bu yazı 8 Eylül 2017 tarihinde saat 01:53 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 101 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)