En Bilinen Merinos Koyunu Çeşitleri

Blogolik Yazar tarafından 11 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır.

En Bilinen Merinos Koyunu Çeşitleri

Eti, sütü ve yünü için yetiştirilen hayvanların başında ilk aklımıza gelen koyundur öyle değil mi?  Bunlardan yapağısı(yünü) için yetiştirilen türü olan merinos koyunu nedir?  

Türk merinosu, Alman et merinosu, İspanya merinosu, Rusya merinosu ve Avustralya merinosudur.

Kısaca Merinosun Tarihçesi

Ülkemizde en çok bilinen ve yetiştiriciliği yapılan koyun ırkının tarihine bakacak olursak, Milattan önce Batı Anadolu’da yetişen bu ırk yapağısı çok rağbet görünce; kaliteli koyunların İtalya ve Yunanistan’a daha sonrasında da İspanya’ya geçişi sağlanmıştır. Uzunca bir süre İspanya’nın istifadesinde olan merinos ırkı ülkemizce ilk kez 1843 yılında ithal edilmiş ve İspanyol Tarak Yapağısı Merinosu Bursa ilindeki Karacabey Harası’nda yetiştiriciliğine başlanmıştır. Cumhuriyet dönemi ve sonrasında ise Macar Merinos Koyunu ve Alman Et Merinosu ithal edilmiştir. İthal edilen merinoslar, ülkemizdeki birçok yerli ırk koyunun melezlendirilmesi sonucu çeşitlendirilmesinde etkin olmuşlardır.

8 ay önce yazılmıştır.
"En Bilinen Merinos Koyunu Çeşitleri" bu yazı 11 Mayıs 2017 tarihinde saat 12:34 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 55 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)
    cebimde kredi yama indir