Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı ve Yan Etkileri

denizli tarafından 28 Mayıs 2016 tarihinde yazılmıştır.

Ella sonrası gün hapı ülkemizde Norlevo ertesi gün hapı yerine çıkarılmış bir ilaçtır. Ella ilişki sonrasında ki 120 saat içerisinde kullanılması şart olan doğum kontrol hapıdır. Savunmasız cinsel ilişki, kondom yırtılması veya rastgele bir sebeple içeri boşalma olursa gebe kalmamak için 120 saati [5 gün]  geçirmemek kaydıyla kullanılması gerekmektedir.

Ella Ertesi Gün Hapı

Ella tableti kullandıktan sonra ki 3 saat içerisinde kusma olursa, tekrardan kullanmak gerekmektedir. Ella adetli olup, olunmamasına  bakılmaksızın kullanılabilir.İlaç bir bardak su ile aç veya tok karnına alınabilir.Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılması önerilmez.

Ella kullanımı sonrası adet düzeninde gecikmeler yaşanabilmektedir, yalnızca adet gecikmesi değil, erken adet gelmeside yaşanmaktadır.

Ella yan tesirleri

Ella tablet yan tesirleri ise baş ağrısı,karın ağrısı,bulantı ve dismenoredir.Bunlar en çok görülen yan etkilerdir. Bunların yanı sıra duygusal bozukluklar,iştah meseleleri,vajinit,idrar yolu hastalıkları,baş ağrısı, baş dönmesi,iltihaplı sivilce gibi rahatsızlıklar görülebilir.

İnternet üzerinde Ella sonrası gün hapı konusunda çok fazla yazı bulunmaktadır. Bu konuda es geçilen en ehemmiyetli konu ise doktor tavsiyesi olmaksızın ilaç kullanılmaması gerektiğidir. Eczacınıza ve doktorunuza müracaat etmeden netlikle ilaç kullanmayınız. Yazıda yer alan bilgiler kullanıcı yorumları ve suallerine dayanarak hazırlanmıştır. Rastgele bir mesele yaşamamak hesabına ilaç kullanmadan önce doktorunuzun onayını almanız gerektiğinin vurguluyoruz.

ella

Ella Tablet

Malum Ella tablet, ilişkiye girdikten hemen sonra kullanılması şart olan bir ilaçtır. Çoğunlukla beş güne kadar kullanılmasına rağmen ne kadar erken kullanılırsa o kadar tesirli olduğu bilinmektedir. Bu hap Norlevo ertesi gün hapı ile aynı özelliğe sahiptir.

Çoklukla savunmasız ilişkiye girilmesi vaziyetinde, prezervatif yırtılmasında yada başka istenmeyen vaziyetlerde gebe kalmanın önüne geçilmek emeliyle kullanılmaktadır. Genel olarak ella açıklar arasında suallen suallere göz attığımız vakit okuyucularımızın ortak sorunları olduğu gözümüze çarpmaktadır. Bu sebepten bu sorunları ortadan kaldırmak adına kimi ehemmiyetli noktalara değindik.

 • Genel olarak ertesi gün hapı olarak anıldığı için savunmasız ilişkiye girilmesinin hemen peşinden hızlı bir şekilde alınması savunma talihini artırmaktadır. Şu unutulmamalıdır ki hiçbir doğum kontrol yolunda %100 savunma mevzubahis değildir. İlaç ne kadar geç alınırsa savunma yüzdesinin de düştüğünü söyleyebiliriz.
 • İlacı aldıktan sonra ilk 5 saat içerisinde (genelde 3 saat yazmaktadır.)kusma alana gelirse ilacı yine almanız ehemmiyetlidir.
 • İlacı aldığınızda aç karnına olmanız yada tok olmanızın herhangi bir mahursu bulunmamaktadır.
 • Böbrek ve karaciğer rahatsızlığınız bulunuyorsa kullanmanız önerilmemektedir.
 • Adet döneminizde olmanız yada olmamanız bu ilacı almanız için bir sorun teşkil etmemektedir.
 • Bu ilacı aldıktan sonra erken adet yada geç adet yaşamanız söz konusu olabildiği gibi adet düzeninde kimi değişmelerde olabilir.

Ella yan tesirleri ne zaman geçer

 • Baş ve karın ağrısının yanı sıra bulantı ve dismenore sık görülen yan tesirleri arasında bulunmaktadır. Kullanıcının psikolojik vaziyetine bağlı olarak iştahsızlık ve bazı tinsel bozukluklarda görülebilir. Aynı zamanda baş dönmesi ve akne rahatsızlıklarının görüldüğü de bilinmektedir. Yan tesirlerinin geçme müddeti gelen yorumlara göre 1 ayı bulabilmektedir.

Ella tablet ne kadar ?

Ella tabletin satış ücreti 52,56 TL dir.

 

4 sene önce yazılmıştır.
"Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı ve Yan Etkileri" bu yazı 28 Mayıs 2016 tarihinde saat 22:19 sularında "Faydalı Bilgiler,Genel,Yaşam" kategorisinde yayınlanmış olup "denizli" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 7.893 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca 9 Yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. Lida dedi ki:

   İyi akşamlar size bişey danışmak isterim adet gunum 15 iydi ben erkek arkdsmla beraber oldum dışarı boşaldım peçede kanama gördüm günüm gelmişti ve ilişkiden sonra adet olmadım akşamında beraber olduk içime boşalmış ELLA aldık sabahından ve suan 4. Gün adet olamıyorum suan hamılemym deglmym geçen aydan bosalma olmadı ama adet olamamak korkuyor sogan suyuna kdr ıctm çözum yok olamyrm karnım şiş gibi 7 gün adet olamamaya bilrsin diye okudum ama buna bi yardım edin içim ferahlasın kasıklarım karnım agryo sizce hamilemiyim yoksa haptan mı ?

  2. ahmet dedi ki:

   Kız arkadaşımla 2 gün önce ilişkiye girdim bugün ella taplet atırdım kendisine faydası olur mu sizce. Birde elladan dolayı göŕülecek durumlar nelerdir.

  3. Hatice şaşa dedi ki:

   Merhaba 25 temmuz da ön sevişme yaşadık.Tam sürtünme bile olmadı ama erkek arkadaşım kalçama sağ tarafa boşaldı ama aşağıya indi gibi oldu banyoya koşup yıkadım.21 saat sonra ilk defa ella içtim.Bugün hapı alalı 1 günü geçti hafif mide bulantım oldu ağzımın içi acı ve sarı bi akıntı geldi çok az.Ara kanama oluyormuş olmadı.İlk gün hiçbir yan etki göstermemişti bugün bunlar oldu.Yardım edin hamile olabilir miyim?Adet günüm ağustosun 9 unda olmalı ama olmuycak diye korkuyorum şimdiden 13 gün var.

   • denizli dedi ki:

    Anlattığınıza göre her hangi bir sıkıntı yok. Zamanında kullanmışsınız Adetiniz Ella kullanımına bağlı olarak gecikebilir de. Ama hamile olduğunuzu düşünmüyorum.

  4. Çiğdem dedi ki:

   Merhaba. Haziranın 11inde ella kullandım(ilk defa kullandım) içime boşalma olmadı hatta dışa boşalma bile olduğundan emin değiliz fakat tedbir amaçlı ella kullandım aynı gün içerisinde. adetime de 2-3 gün vardı ve zamanında yani 13ünde oldum.. Fakat ayın 24ü gibi kasık ağrım ve iki damla kanama oldu akıntı da var ve şuan göğüs hassasiyetim var baya zaten hafif bulantı ilacı aldığım zamandan beri var gibi. Çok stres yaptım.. Adetimi 10u gibi olmam gerekiyor olmam diye korkmaya başladım yoksa bunlar ella nın yan etkileri mi? Şimdiden teşekkür ederim acil dönüş yaparsanız sevinirim

   • denizli dedi ki:

    Korkacak bir şey yok gibi görünüyor. Ella kullanımına bağlı böyle etkiler görmeniz normal. İçim iyice rahatlasın diyorsanız bir gebelik testi uygulayabilirsiniz.

  5. Melis dedi ki:

   Erker arkadaşım ile ilişkiye girdikten sonra regl olmadim oysaki bu ertesi gün hapı kullanmıştım ama 2 hafta peş peşe içtim acaba hamile olabilir miyim

   • denizli dedi ki:

    Merhaba Melis Hanım. Eğer regl döneminiz olduğundan fazla geciktiyse hemen bir doktor kontrolü yaptırmanızı tavsiye ederiz. Ertesi gün hapları devamlı kullanımlarda hormonları bozduğu için kadınlar için çok tehlikeli. Ayrıca bilindiği üzere ertesi gün hapları ilişkiden 5 gün içinde alınmalı ki ilk gün alınması tavsiye edilir. Her geçen vakit risk demektir. Ayrıca 2. attığınız ertesi gün hapının bir faydası olmadığını bilmelisiniz Melis Hanım. Geçmiş olsun.

  Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

  Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)