Ekmek Nasıl Yapılır?

Blogolik Yazar tarafından 1 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır.

Ekmek Nasıl Yapılır?

Ekmek nasıl yapılır sorusuna cevap arayacak olursak da önce ekmek çeşitlerine bakılmalıdır. Türk insanının en çok kullanmayı tercih ettiği beyaz ekmektir. Beyaz ekmek dışında, çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği, kepekli ekmek, mısır ekmeği gibi birçok çeşit bulunmaktadır. Ayrıca ekmeğin içine zeytin, haşhaş, çikolata gibi malzemeler de eklenebilir.

Temel anlamda ekmek yapımı düşünüldüğünde üç aşamada bulunmaktadır: yoğurma, mayalama ve pişirme.

Un elenerek bütün malzemeler (su, tuz, maya ve istenilen diğer malzemeler) bir kabın içinde iyice karıştırılır. Bu safhaya yoğurma safhası denilmektedir.

İkinci aşamada mayalama aşaması vardır. Bu aşamada hamur sıcak bir yerde dinlenmeye bırakılır. Mayalanma esnasında alkol ve karbondioksit gazı oluşmaktadır. Oluşan bu gaz hamuru kabartır.Hamur kabardıktan sonra istenilen şekil verilir.

Üçüncü aşama ise pişirme aşamasıdır. Şekil verilen hamur ortalama 200-250 C derece fırına atılır. Isınmaya başlamasıyla birlikte gaz, alkol ve su ile birlikte yaklaşık %18,43 oranında bir azalma yaşayarak pişer.

Pişirme aşaması yani son aşama da tamamlandıktan sonra ekmek yapımı bitmiş olmaktadır.

3 sene önce yazılmıştır.
"Ekmek Nasıl Yapılır?" bu yazı 1 Kasım 2017 tarihinde saat 23:10 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 37 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)