E-Devletten Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır?

Blogolik Yazar tarafından 3 Nisan 2016 tarihinde yazılmıştır.

E-Devletten Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır?

Bildiğiniz gibi artık bir çok işlemi e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilmektesiniz. Özellikle resmi kurumlar ile ilgili işlerinizde kurumları gezmeden tek çatı altında bütün işlerinizi yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey e-devlet platformu üzerinden, www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yapmanız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, T.C. kimlik numaralarınız ve PTT’den alacağınız şifreniz ile sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.Konumuza gelecek olursa E-Devletten Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır? onuda kısaca anlatayım.

Vergi borcunuzu öğrenmek için e-devlet platformuna giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için şifrenize ihtiyacınız olacaktır eğer şifrenizi bilmiyorsanız öğrenmek için size en yakın PTT şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Buradan cüzi bir miktar karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Almış olduğunuz bu şifreyi ilk girişte değiştirmeniz gerekmektedir. Şifrenizi de temin ettikten sonra E-devlet sayfasında şifre ve TC kimlik numarası ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra “E-Hizmetler” tuşuna basın ve karşınıza gelen kurumlar listesinden “Gelir İdaresi Başkanlığı” sekmesine tıklanması gerekir.

Gelir İdaresi Başkanlığı sekmesinin altında, mavi renkte iki adet başlık bulunur. Bunlar “e-Vergi Levhası Sorgulama” ve “Vergi Borcu Sorgulama”dır. Bu sekmelerden ikincisi, “Vergi Borcu Sorgulama” seçilir ve açılan sayfada da belirtildiği gibi “sürekli ve süreksiz yükümlülüklerden kaynaklanan ve süresinde ödenmediği için vadesi geçmiş olan ya da tahakkuk ettiği halde vadesi gelmemiş olan vergi borcu bulunup bulunmadığına dair” bilgi edinmek mümkündür.

3 sene önce yazılmıştır.
"E-Devletten Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır?" bu yazı 3 Nisan 2016 tarihinde saat 23:31 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 73 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)