Domates Faydaları ve Zararları

Blogolik Yazar tarafından 25 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır.

Domates Faydaları ve Zararları

Yemeklerin ve salataların vazgeçilmez malzemesi domates. Genellikle ılıman iklimleri ve yaz mevsiminde yetiştirilir. Artık günümüzde seracılık sayesinde dört mevsim bu ürüne ulaşabilmekteyiz. Daha önceleri yeşil olarak bilinen bu ürün hayatımıza kırmızı rengi ile de katıldı. İçerdiği vitamin ve besinler oldukça faydalı bir üründür. Domates faydaları ve zararları olarak ele aldığımızda daha çok faydalı olduğunu görüyoruz. Kanseri önler, kalp sağlığını korumaya yardımcı olur, kan basıncını düzenler, deriyi temizler, yaşlanmayı önler, stres yönetimine yardımcı olur.

Stres Kalkanı

Tüm hastalıkların ana kaynağı olarak görülen stres hayatımızı olumsuz etkileyen bir faktördür. Domatesin stres ve depresyonu önleyici özelliği bulunmaktadır. Sinir sistemine olan olumlu etkisi sayesinde sinir hücrelerini besleyip stres kaynaklı hastalıkları yakalanma riskini azaltır. Bunun tek şartı düzenli domates kullanımıdır. Domatesi yemeklerde kullanmamız dışında suyunun da etkisi büyüktür. Özellikle yaz aylarında yetiştirilen domatesler daha sağlıklı ve etkilidir. Domates suyu enerji verdiği için kasları dinlendirir. Dinlenen vücut zinde olur. Daha dinç ve dinamik hale gelir.

Cilt Dostu

Cildi koruyucu ve yaşlanmayı önleyici özelliği bulunmaktadır. Düzenli tüketim sayesinde yaşlanmayı geciktirir. Kırışıklıkları önleyerek güzel bir cilt görünümü sağlar. Deriyi temizleyerek gözeneklerin açılmasını ve cildin pürüzsüz hale gelmesine yardımcı olur. Yemeklerle birlikte tüketiminin yanı sıra domates suyu şeklinde tüketilebilir. Domates suyunun elma suyu ile karıştırılarak tüketilmesi de hem zinde olmak açısından hem de cildimizi temizlemesi açısından faydalıdır.

Domates kullanımına dikkat etmeli ve aşırı olarak tüketmekten kaçınmalıyız. Bunun yanında yüksek tansiyon rahatsızlığı olanların kullandıkları ilaçlarla etkileşimi nedeniyle dikkat etmesi gerekmektedir. Domatesin aşırı tüketimi böbreklere zarar verir. Organik domateslerin tüketiminin yaygınlaştırılması gerekmektedir. Kış aylarında üretilen domatesler hem lezzet bakımından hem de içerdiği besinler bakımından daha az etkilidir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Domates Faydaları ve Zararları" bu yazı 25 Ağustos 2017 tarihinde saat 01:32 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 74 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?





    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)