Diş Sağlığı İçin Faydalı Besinler

Blogolik Yazar tarafından 27 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

DİŞ SAĞLIĞI İÇİN FAYDALI BESİNLER

Gündelik yaşantımızda birçok yemek ve içecek tüketiriz. Tükettiğimiz gıdaların bazıları ağzımızda bulunan bakteriler ile reaksiyona girerek diş çürümelerine neden olur. Oysa ki diş sağlığı için faydalı besinler tükettiğimizde diş çürümesine karşı diş ve diş etlerini korumaya yardımcı olur.

Diş Sağlığı İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

İçecekler: Vücut sağlığımız için bol bol tüketmemiz gereken su diş sağlığımız içinde ön plana çıkıyor. Su içerek ağzımızdaki bakterileri temizliyor ve plak oluşumuna da azda olsa engel olabiliyoruz. Şekersiz olmak koşuluyla bitki çayları da fayda sağlıyor. Özellikle yeşil çayın içerisinde bulunan katesinlerinse diş eti hastalıklarına karşı direnç sağladığı, ağız kanserini ve diş çürümelerini engellediği bilinmelidir.

Süt ve Süt Ürünleri: Bu besinler içerdikleri kalsiyum ve fosfor ile mineral oluşumuna yardımcı olarak diş minesini korurlar.

Meyve ve Sebzeler: Yüksek su içeriğine sahip birçok meyve ve sebze tükürük artışını sağlayarak diş ve diş eti sağlığının korunmasında yardımcı olmaktadırlar. Meyve ve sebzelerden sert, katı ve gevrek olanlar yani meyve için elma, armut, çilek sebze için havuç, kabak, brokoli özelliklede kereviz terccih edilmelidir.

Kuruyemiş: Kuruyemiş ve çekirdeklerin içerdiği doğal yağlar dişleri kaplayarak bakterilere karşı koruyucu bir tabaka oluştururlar. Bu tabaka diş minesinin güçlenmesini sağlayarak diş çürümelerine karşı direnç sağlar.

Diğer Besinler:

Balığın içerisinde diş dokusunun temel maddelerinden biri olan fosfor bulunur. Haftada bir kez balık yemek diş sağlığı için gereklidir. Tavuk ve diğer et çeşitleri doğru pişirilirse diş sağlığı için faydalılardır.

Şekersiz sakızların çoğu tükürük akış hızını arttırarak ağızdaki bakteri sayısının azalmasına ve asitlere karşı dişleri korumaya yardımcı olur.

Taze ve çiğ soğan yemek diş ve diş etlerini korumada yardımcı olur. Çünkü bilimsel araştırmalar soğanın diğer bakteri türlerini öldürdüğünü göstermişlerdir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Diş Sağlığı İçin Faydalı Besinler" bu yazı 27 Eylül 2017 tarihinde saat 23:47 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 53 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)