Deliryum Nedir?

Blogolik Yazar tarafından 9 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır.

Deliryum Nedir?

Hafıza ve dikkat gibi beyinsel işlevlerin davranış bozukluğu ile sonuçlanması şeklinde gelişen bir hastalık türüdür. En sık karşılaşılan tıbbi hastalıklardan bir tanesidir. Hızlı ve dalgalı bir seyir göstermektedir. Çoğunlukla ağır bir hastalık nedeni ile hastanede tedavi gören hastalarda ortaya çıktığı saptanmıştır.

Deliryum, nöropsikiyatrik bir hastalık tablosudur.

Hastalıkta hayal görme, kişileri karıştırma, aşırı uyarılmışlık hali, fazla durgun bir hal, gündüz uyku hali geceleri aşırı hareketlilik gibi farklı bulgular tespit edilmiştir. Bu durumlar kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Hastalar çoğunlukla nerede olduklarını şaşırabilmektedir. Refakatçisini tanıyamayıp, saçma konuşmalar sergileyebilirler. Zaman zaman öfkeli ve korkulu görünebilmekteler.

Bu hastalığa sebep olan çeşitli hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar sıklıkla beyin dışında yer alan çeşitli organlarla bağlantılı olan tıbbi hastalıklardır. Mesela önemli kalp yetersizliği hastalığı, solunum sistemi hastalıkları, karaciğer sirozu, yüksek düzeyde kansızlık, bedensel travmalar, ağır ve büyük ameliyatlar, derin ve ağır enfeksiyonlar bunlardan bazılarıdır. Zaman zaman alkol ve bazı sakinleştirici ilaçlarda tetikleyebilmektedir. Öncelikle altta yatan hastalık bulunmalıdır. Ve tedaviye başlanmalıdır.

Bu hastalık altta yatan tıbbi hastalığın ne kadar ciddi olduğunu gösteren bir bulgu olarak da kabul edilebilir. Diğer yandan hastaların nedensiz davranışları ve buna bağlı olarak tedavi uyumsuzlukları sebebi ile tıbbi hastalıkların tedavisini güçleştirebilir.

Altta yatan tıbbi hastalık tedavi edildikçe ve bu tedavi pozitif olarak yanıt verdiği müddetçe bu hastalıkta iyileşme eğilimi gösterir. Antipsikotik ilaçlar sayesinde hastalık kontrol altına alınırsa hem bu hastalık hem de altta yatan diğer tıbbi rahatsızlık daha rahat bir şekilde kontrol altına alınmış olur.

Birincil öncelik altta yatan tıbbi rahatsızlığın bulunması büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple çeşitli kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri kullanılabilir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Deliryum Nedir?" bu yazı 9 Ağustos 2017 tarihinde saat 03:53 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 79 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)