Çördük Otu Faydaları

Blogolik Yazar tarafından 1 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır.

ÇÖRDÜK OTU VE FAYDALARI

Şifalı bitkilerin geçmişi insanlık tarihinde avcılık ve toplayıcılık dönemine kadar inmektedir. Deneme yanılma yöntemleriyle faydaları keşfedilen şifalı ot ve bitkiler birçok insanın şifa bulmak için başvurduğu bir yöntem olmuştur. Her ne kadar eski yöntemler gibi görünse de günümüzde dahi oldukça rağbet görmekte ve her geçen gün yeni faydaları ortaya çıkmaktadır. Keza kimyasal yollarla elde edilen ilaçların temelini de bu otlar ve bitkiler teşkil etmektedir. Sayamayacağımız kadar çok olan bu ot ve bitki topluluklarından bir tanesi ise çördük otudur.

ÇÖRDÜK OTU

Latince ismi Hyssophus Officinalis olan birçok kişi tarafından zufa otu, kutsal ot, arı otu, sirke otu olarak bilinen çördük otu doğada kendine Avrupa’nın Güneyinden Akdeniz Bölgesine Akdeniz Bölgesinden Orta Asya’ya kadar uzanan geniş bir yelpazede kendine yer bulmuştur. Sıcak bölgelerde kayalık ve kumluk ortamlarda kolaylıkla yetişebilen çördük otunun boyu 1 metreye kadar uzarken yaprakları dikensi ve çiçekleri mavi renktedir. Kuvvetli ve kalın köklere sahip olan bu bitkinin genel olarak çiçek ve yaprakları kurutularak faydalanılır. Kurutulan bitki açıkta muhafaza edilmesi durumunda etkisini büyük ölçüde yitirmektedir.

ÇÖRDÜK OTU VE FAYDALARI

‘’Çördük otu ve faydaları nedir’’ diye soracak olursak; çördük otu kışın köklerini soğuktan koruyarak ilk bahar aylarında yeniden yeşerir ve ağustos ayında hasatına başlanır. Çördük otundan elde edilen esans üst solunum yolları hastalıklarına fayda sağlarken kurutulmuş halinden yapılan çay soğuk algınlığına idrar ve balgam söktürmeye ve hazımsızlık şikayetlerine büyük ölçüde çözüm sağlamaktadır. Bu bitkiden aynı zamanda eter yağı da elde edilmektedir. Bütün bunların yanı sıra kurutulmuşu ince ince kıyılarak et yemekleri ve sulu yemeklerde baharat olarak kullanılmakta ve yemeklere hoş bir aroma katmaktadır. Tüketiminde herhangi bir yan etki görülmemesine karşın hamilelikte kullanılmasına pek sıcak bakılmamaktadır.

3 sene önce yazılmıştır.
"Çördük Otu Faydaları" bu yazı 1 Kasım 2017 tarihinde saat 23:00 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 166 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)