CHEDDAR PEYNİRİNİN TARİHÇESİ

Blogolik Yazar tarafından 5 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

CHEDDAR PEYNİRİNİN TARİHÇESİ

Cheddar peynirinin tarihçesi İngilterenin cheddar kasabası köylüleri tarafından oluşturulmuştur.Kökeni   12.yüzyıla kadar dayanmaktadır.Rivayete göre köylülerden biri olan bir sütçü bir gün mağarada bir kova süt unutur ve belli bir zaman geçtikten sonra mağaraya geri döner. Döndüğünde  köylü kovada sütten farklı bir şey olduğunu görür ve tattığı lezzet hoşuna gider.Bu da peynirin 9 asırlık  serüvenini başlatır.

CHEDDAR PEYNİRİNİN YAPISI,YAPILIŞI VE KULLANIMI

Cheddar peyniri İngilizlerin en ünlü peyniridir.Cheddar peyniri inek sütünden yapılır ve yapısı serttir.Rengi sarı veya kirli beyaz şeklinde olur.Eğer kırmızı biber yağı eklenirse rengi koyu turuncu olmaktadır.Peynir yağlı ve hafif ekşimsidir.Kendine has kokusu ve aroması mevcuttur.A vitamini bakımından zengindir.İçerisinde sodyum,potasyum ve kalsiyum minareleri bulundurur.Karbonhidrat ve lif bakımından zengin değildir.

Cheddar peynirini diğer peynirlerden ayıran en önemli özellik istiflenmesi,döndürülmesi ve preslenmesidir. Sütle beslenen buzağılardan alınan süt maya olarak kesilir.Kesilen süt ısıtılır ve plakalar haline getirilir.tuzla birleştirilip kalıplara konulur.Daha sonra preslenen peynir kumaşla kaplanır.Yeterince kıvamını bulması için belirli derecede sıcaklıkta tutulur.Haftada en az bir kez bu işlem uygulanır. Yerel yöntemlerle başlanan peynir üretimi daha sonra 19.yy.da Harding adlı çiftçi tarafından yeni teknik ve yöntemlerle geliştirilmiştir.

Cheddar peynirinin kendine has aroması olduğundan dolayı yardımcı malzeme olarak  kullanılır.Daha çok günümüzde fasd food olarak adlandırılan hamburger,çizburger ve pizzalarda kullanılır. Dilimlenerek tost içerisinde ve sabah kahvaltılarında da tüketilir. Alkollü içeceklerle ise tüketene ayrı bir haz verir.Tabi  tüm bunların olması için orijinal cheddar peyniri kullanmamız gerekir. Peki  iyi bir cheddar peynirini anlamak için ne yapmamız gerekir. Öncelikle peyniri kesersiniz ve sonra bükersiniz. Eğer peynir kopar ve kırılırsa aldığınız peynir orijinaldir. Fakat kopma ve kırılma olmazsa bu peynir cheddar peyniri değildir.

Bugün cheddar peyniri ne kadar İngiltere’nin  cheddar kasabasından serüvenine başlasa da İngiltere dışında ABD,İzlanda,Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde üretilmekte ve dünyanın bir çok yerinde en çok tüketilen peynirler sırasında yerini almaktadır.

3 sene önce yazılmıştır.
"CHEDDAR PEYNİRİNİN TARİHÇESİ" bu yazı 5 Eylül 2017 tarihinde saat 11:38 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 56 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)