Cep Telefonları Yapısı En Çok Tercih Edilen Tasarımlar

Blogolik Yazar tarafından 20 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır.

Cep Telefonları Yapısı En Çok Tercih Edilen Tasarımlar

Hemen hemen hepimizin hayatında vazgeçilmez bir unsur olan ve internetle beraber bize koskoca bir dünyanın kapısını açan bu minik kapıların şeklinin niçin dikdörtgen olduğunu hiç merak etmiş miydiniz? Şimdi telefonlar neden dikdörtgen? Birkaç başlıkta inceleyelim.

El ergonomik yapısından dolayı en kullanışlı şekil dikdörtgen

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, el yapımıza en uygun şekil dikdörtgen. Dikdörtgen şekil, tutuş açısından bizi en rahat ettiren şekil. Örneğin, yuvarlak hatıra sahip bir cismi elimizde duymak istediğimizde, dikdörtgen şekilde yakaladığımız rahat pozisyonu yakalayamıyoruz. Aynı durum, üçgen ve altıgen gibi geometrik şekillerde de geçerli. Tutuş kolaylığı açısından dikdörtgen, el yapımıza daha uygun. Diğer şekillerde el kaslarımız zorlanacak ve aynı rahatlığı bulamayacağız.

Boşluklar daha verimli kullanılıyor

Telefonlarımızın şeklinin dikdörtgen olmasının bir diğer avantajı ise boşluklardan yararlanmak ve metin oluşturduğumuzda, şekli daire ya da üçgen olan bir alan daha az karakter alacaktır. Oysaki dikdörtgen bir alan, yer kaybı yaratmayacak ve daha çok karakter sığdırılabilecektir.

Simetrik kullanım

Bu durum simetrik açıdan da geçerlidir. Hepimiz akıllı telefonlarımızda birçok farklı işlem gerçekleştiriyoruz, fakat daha çok metinlerle vakit geçiriyoruz. İnternet sayfalarını açtığımız zaman karşımıza metinler gelmekte ve bu metinler, dikdörtgen alanlarda daha uygun durmakta. Bir üst başlıkta bahsettiğim boşluk kaybı dikdörtgen şekillerde yaşanmadığı için tam bir simetri yakalanmakta ve bu durum sayesinde okumak daha kolaylaşmaktadır. Metinleri dikdörtgen şekilli alanlardan okumak, diğer geometrik şekilli alanlara nazaran daha fazla rahatlık sağlamaktadır.

Kısaca; tarih boyunca süre gelen kullanım şekli, elle tutuş becerisi, boş alanların verimli kullanılması ve simetrik görünümün faydaları gibi hususlar göz önüne alındığında üreticiler, telefonlarımızı dikdörtgen şekil standartlarında üretiyorlar. Bunun yanı sıra farklı şekillerde üreterek çığır açmak isteyenlerde yok değil tabii ki . Örnek vermek gerekirse; Blackberry firması tarağından üretilen Passport ismiyle piyasaya sürdüğü modelinde, kare şeklini denemiş durumda. Kare şeklinde daha çok alan kullanımını hedefleyen firma, yeni bir atmış olsa da genel kullanımın haşa dikdörtgen şeklinde olduğunu vurgulamakta yarar var.

3 sene önce yazılmıştır.
"Cep Telefonları Yapısı En Çok Tercih Edilen Tasarımlar" bu yazı 20 Temmuz 2017 tarihinde saat 12:54 sularında "Teknoloji" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 69 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)