Buğday En Çok Hangi Bölgede Yetişir? Buğday’ın Faydaları

Blogolik Yazar tarafından 14 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

Buğday En Çok Hangi Bölgede Yetişir? Buğday’ın Faydaları

Gen merkezlerinden biri Anadolu olarak kabul görülen buğdaygiller familyasından buğday, karasal iklimi tercih eden bir bitkidir. Sağlıklı beslenmek için başlıca bir besin kaynağıdır. Buğdayın biz insanlara birçok faydası bulunmaktadır. Buğday zihnimizi açar, beynimizi dinlendirir. Buğdayın hem sağlığımıza hem de görünüşümüze yararlı katkıları vardır.

Genel olarak organlarımızın görevlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için gerekli besinleri sağlar. İçerdiği A, C, E, K, B6, B12 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor, potasyum, selenyum, niasin, çinko ve lifler sayesinde cildimizin ve saçlarımızın sağlıklı görünmesine yardımcı olurken aynı zamanda kalp, göz, sindirim sistemi gibi organlarımızın sağlıklı bir şekilde çalışmasının devam etmesi için büyük katkı sağlar.

Buğdayda ki lifler ciltte ki akneleri temizlenmesine yardımcı olurken, E vitamini, çinko ve selenyum cildimize ışıltı kazandırmasına yardım eder.  Aynı zamanda çinkonun ciltte olduğu gibi saçlarımızın görüntüsünde de rolü vardır. Buğdayda ki çinko zarar görmüş saçlarımızı onarıp, canlı görünümünü kazanmasına yardımcı olur.
Buğdayın bağırsaklarımızdaki yararı, vücudumuzda ki zararlı atıkları vücudumuzdan atıp, vücut temizliğini sağlar. Aynı zamanda bağırsaklarımızda ki yararı kilo vermemizi kolaylaştırdığından dolayı bu özelliği, diyet yapanlara önerilen bir besin kaynağı olmasında büyük rol oynar.

Buğday vücudumuzun kan şekerini düzenlediğinden diyabet hastaları için önemli bir besin kaynağıdır.
İçerdiği çinko, E vitamini ve nisain ile göz sağlığına önemli derecede etkisi olan buğday aynı zamanda yaş aldıkça olabilecek kalp hastalıkları riskini azaltır.

Buğdayın faydaları arasında kanseri önleme özelliği de vardır. Yapılan araştırmalara göre Buğdayı tüketen insanların, Buğdayı daha az tüketen insanlara oranla kansere yakalanma olasılıkları daha düşüktür. Uzmanlara göre, sağlığımız için bir günde tüketilmesi gereken buğday miktarı erkekler için 8 gr iken, kadınlar için bir günde tüketilmesi gereken buğday miktarı 6 gr’dır.

3 sene önce yazılmıştır.
"Buğday En Çok Hangi Bölgede Yetişir? Buğday’ın Faydaları" bu yazı 14 Eylül 2017 tarihinde saat 21:31 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 77 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)