Bronşit nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Blogolik Yazar tarafından 4 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

Bronşit

Bronşit yetişkinler de ve çocuklar da görülen bir rahatsızlıktır. Yetişkinlere göre çocuklar da daha yaygın görülür.  Bronşit nedir? Evde nasıl bir tedavi uygulayabiliriz bunlardan bahsetmeden önce bronşitin akut ve kronik olarak iki farklı türü olduğunu belirtmekte fayda var. Akut bronşit genellikle grip, kızamık, boğmaca veya tifo gibi hastalıklar sırasında görülürken kronik bronşit daha ciddi bir iltihaplanmadır ve mutlaka tedavi edilmelidir.  Bronşit bir akciğer hastalığıdır.

Bronşit nedir?

Akciğerlere hava taşıyan solunum boruları iç yüzeyindeki zarın iltihaplanmasından oluşan bir akciğer hastalıktır. Akut bronşit de kuru öksürük görülür ve bu öksürük arttıkça karın kaslarında kas ağrıları olmaya başlar. Hafif ateş görüle bilir. Kronik bronşit ise hava yolarında bulunan bezlerin büyümesi ve öksürüğün aylarca sürmesi ve her yıl tekrar etmesiyle görülür.

Evde nasıl tedavi uygulaya biliriz?

Öksürük şiddetlenmemesi için evin havası kuru olmamalıdır. Bunun için hava nemlendirici cihazı kullanılmalıdır, bu yok ise tencerede suyu kaynatarak bir miktar buhar sağlayarak odanın havası nemlendirile bilinir. Bol bol sıvı tüketilmelidir. Eğer sigara içiyorsanız bu zamanlarda bırakmanız daha uygun olur. Ayrıca çocukların bulunduğu ortamda sigara içilmemelidir.  Birde en iyi gelen şey dinlenmektir. Bitki çayları; nane, zencefil v. b gibi bitki çayları boğazı yumuşatarak öksürüğü hafifletir. Benim tavsiyem böyle bir durumda kupa bardağına 2 çay kaşığı bal ve 4-5 damla limon damlatarak yavaş yavaş içmek rahatlatmaya yardımcı olur.  Soğuk hava bronşite bağlı öksürüğü şiddetlendirir. Bundan korunmak içinde dışarı çıkarken bir atkıyla veya maskeyle ağzınızı örtün. Ağır parfüm kokusu, boya kokusu ve her türlü diğer güçlü kokular bronşit belirtilerini artıra bilir. Eğer öksürüğünüz geçmiyor hala devam ediyorsa ve bu haftaları bulduysa geceleri uykunuzu bölüyorsa ya da tamamen engelliyorsa, hafif ateş 4-5 gündür devam ediyorsa yoğun balgam varsa balgam hırıltılı nefes alıp vermenize neden oluyorsa artan oranda yeşil balgam görülüyorsa doktora görülmelisiniz.

3 sene önce yazılmıştır.
"Bronşit nedir? Nasıl Tedavi Edilir?" bu yazı 4 Eylül 2017 tarihinde saat 11:36 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 42 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)