Brezilya Hakkında Faydalı Bilgiler

Blogolik Yazar tarafından 4 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

Brezilya Hakkında Faydalı Bilgiler

Brezilya Federal Cumhuriyeti Güney Amerika’da yer alan, kıtanın en büyük ve 200,4 milyon nüfusu ile en kalabalık ülkesidir. Atlas Okyanusuna hâkim bir konumda yer alır. Uruguay, Arjantin, Paraguay, Kolombiya önemli komşularıdır.

Brezilya bayrağındaki renkler, ormanları ve madenleri zihinde canlandırsa da eskiden görev yapmış kraliyet ailelerini simgeler.

BREZİLYA’NIN GEÇMİŞİ

Portekizli gemici Alveras Cabral, 21 Nisan 1500 tarihinde Hindistan zannederek Güney Amerika’ya ulaşmış ve ülkeyi ele geçirdiğini duyurmuştur. Yaklaşık 30 yıl sonra ise Martin Alfonso de Sousa ile birlikte stratejik noktaları ele geçirip bugünkü Rio de Janerio ve Sao Vicente şehirlerini kurdular. Böylece Brezilya tarihi başladı, diyebiliriz. Daha sonra 17.yüzyılın sonuna kadar İspanyollar, İngilizler, Fransızlar ve Almanlar zaman zaman bu bölgeyi ele geçirmeyi amaç edinseler de başarılı olamadılar.

Portekiz’in Napolyon Bonapart tarafından 19.yüzyılın başlarında işgal edilmesiyle Portekizli yöneticiler Brezilya’ya kaçmış, Rio da Janeiro’da hükümeti kurmuştur. Böylelikle Portekizlilerin Brezilya üzerinde hâkimiyeti artmaya başladı.

BREZİLYA’NIN COĞRAFİ YAPISI VE İKLİMİ

Brezilya’nın yüzey şekilleri 2 ana grupta incelenebilir:

1) Kuzey Amazon Nehri havzası ve batıdaki düz ovaları,

2) Doğuda ve kuzeydeki yüksek yaylaları.

Brezilya denince hiç kuşkusuz aklımıza Amazon yağmur ormanları gelir. Bu ormanlar Amazon havzasında yer alır ve dünyadaki yağmur ormanlarının yarısından fazlasını oluşturur.

Tropikal bir iklime sahip olan Brezilya hakkında her ne kadar tek tip iklim görüldüğü söylense de ülkenin bölgeleri arasında azda olsa farklılıklar görülmektedir. Örneğin; Ülkenin kuzeydoğusunda diğer bölgelere göre sıcaklık daha azdır, bu nedenle bu bölgelerde nüfus azdır.

Genel olarak ülke sıcak ve nemli bir iklime sahiptir. Aynı zamanda ekvatoral iklim bölgesinde yer alan Brezilya’da yıllık yağış miktarı fazladır. (2000 mm)

BREZİLYA EKONOMİSİ

Sao Paulo, ülkenin başta gelen sanayi şehirlerinden biridir, kıtanın en büyük şehri konumundadır. Parana, Curitiba ülkenin önemli şehirlerindendir. Curitiba’ da bulunan Botanik Bahçesi Güney Amerika’yı ifade etmektedir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Brezilya Hakkında Faydalı Bilgiler" bu yazı 4 Eylül 2017 tarihinde saat 11:34 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 83 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)