Bilinmeyen Hayvan Hastalıkları

Blogolik Yazar tarafından 3 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır.

Bilinmeyen Hayvan Hastalıkları

Salgın veya kronik hastalıklara sadece insanlar yakalanmamaktadır. Bitkilerde hayvanlarda birbirinden farklı salgın hastalıklara yakalanabilir ve hatta ölebilirler. Hatta hayvan hastalıkları konusunda çok nadir görülen, hiç duyulmamış ve son derece o hayvanın neslini tehdit edecek hastalık türleri vardır.

Vahşi yaşamı için çok büyük bir tehdit olan habitat kaybı, bilinçsiz ilaçlama ve genetiği değiştirilmiş hayvan yemi üretimi yaban hayatını popülasyonunda ciddi kayıplara neden olurken yeni tür hayvan hastalıklarını da beraberinde getirmiştir. Bu yazımızda insanlar tarafında hiç duyulmamış ve bilinmeyen hayvan hastalıklarından örnekler vermeye çalışacağız.

1.Beyaz Burun Sendromu

2006 yılında New York yakınlarındaki bir mağarada yarasaların fotoğraflarının çekimi sırasında yarasaların burun çevresinde beyaz mantarımsı lekeler olduğu görülmüştü. Kış uykusundaki yarasaların kararsız davranmasına neden olan bu durum, yarasaların yağ rezervlerinin tükenmesine ve açlıktan ölmelerine neden olmuştur. Yaklaşık 6 milyon yarasanın aynı durumdan öldüğü bilinmektedir.

2.Şeytan Yüz Tümörü Hastalığı

Bulaşıcı kanser türü olan bu hastalık Avustralya’daki Tazmanya canavarları arasında görülmeye başkandı. Birbirlerini ısırma suretiyle hastalık hayvanlar arasında yayılmaya başladı. Birde çiftleşme esnasında bu transferin olduğu tespit edildi.

Hastalık Schwann hücresi denilen sinir hücresinde ve tek bir hayvanda başlamış olduğu düşünülüyor. Sonra bu sinir tahribi hayvanda ısırma güdüsünü artırıyor ve bu şekilde yayılma gerçekleşiyor. Hastalık genellikle ölümcüldür. Sinsi bir hastalık olduğundan bu hastalığa şeytan tümörü denilmiştir.

  1. Batı Nil Virüsü

1999 yılında hayvanat bahçesine getirilen karga ve diğer kuşların beyinlerinde iltihap tespit edildi ve bu kuşlar çok kısa bir sürede ölmüştür. Çoğunlukla Afrika kökenli bir sivrisinek türünün neden olduğu bu iltihaplı hastalık 48 kuş türünde tespit edilmiştir. Batı Nil bölgesinde karga oranların yüzde 45 oranında azaldığı tespit edilmiştir.  Geliştirilen aşı sayesinde bu iltihap türü çoğu zaman olumlu yönde tedavi edilmiştir.

2 sene önce yazılmıştır.
"Bilinmeyen Hayvan Hastalıkları" bu yazı 3 Mayıs 2017 tarihinde saat 01:17 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 49 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)