Bibliyo terapi Nedir?

Blogolik Yazar tarafından 24 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır.

Bibliyo terapi Nedir?

Bibliyoterapinin en kısa ve net tanımı kitap ile tedavi anlamına gelir. Bu yöntemde güdülen amaç, kişinin yaşadığı duygusal sorunların anlaşılabilir olmasını sağlamak, yaşanılan hayat karşısında karşılaşılan uyum sorunlarının anlaşılabilir olmasını sağlamak ve bunun yanında da kişinin taşıdığı ruh halinin tüm detaylarını tanımlamaya çalışmaktır.

Bibliyoterapi yönteminin taşıdığı amaçlar arasında kişinin okuyarak girdiği dünyada kendi sorunlarını teknik doğrultuda çözmek ilk sırada olan olaydır. Bunu yaparken kitapların yanında cd gibi başka çeşit de materyaller de bulunmaktadır. Tedavi sürecinin en önemli noktası okunan kitap ile danışan kişinin kişiliği arasın da dinamik bir ilişki kurulmasıdır. Bu süreci 3 ana adım takip eder. Bu adımlar sırası ile özdeşim ve yansıtma, anıma, temizlenme ve rahatlama ( önceden yaşanmış olan travmatik olan olayların yeniden hatırlanması ile yaşanan heyecan boşalması sonucu oluşan rahatıma ), son adımda iç görü ve bütünleşmedir.

Bu evrelerden önce terapi uygulayacak olan kişinin iyi bir şekilde hazırlanması ve bu hazırlanma döneminde mutlaka uygun kitap seçimleri yapması gerekir. Bibliyoterapi’ yi bir örnek ile de açıklamak gerekir ise buna en iyi verilecek örnek eski bir Hint öyküsü olan ” Kör Adam ve Fil ” verilebilir. Bu öyküde verilen ana tema kişilerin var oldukları dünyayı nasıl kendilerine göre algıladıkları fikridir.  Özetle Bibliyoterapi sorunların psikolojik anlamda çözülebilmesinin yanında okumaya ve anlamaya yönelten bir yöntem olarak açıklayabiliriz.

4 sene önce yazılmıştır.
"Bibliyo terapi Nedir?" bu yazı 24 Ekim 2016 tarihinde saat 01:20 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 80 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)