Beyin Tümörü Baş Ağrısı Yapar Mı?

Blogolik Yazar tarafından 9 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır.

Beyin Tümörü Baş Ağrısı Yapar Mı?

Baş ağrısı çoğu insanın çok fazla yakındığı bir şikayettir. Bu hastalığın birçok sebebi vardır. Bu sebeplerden biri de beyin tümörleridir. Beyin tümörü olan hastalarda baş ağrısı %50 – 60 oranında görülür. ‘’Beyin tümörü baş ağrısı yapar mı?’’ sorusuna cevap verecek olursak; Evet beyin tümörü baş ağrısı yapabilir.

Her Baş Ağrısı Beyin Tümörü müdür?

   Baş ağrısının birden çok sebebi olduğundan her baş ağrısını beyin tümörüne yormamak gerekir. Fakat uzman bir doktorun şiddetli baş ağrısı olan hastalarda beyin tümörünü mutlaka aklına getirmesi ve araştırması gerekir. Beyin tümörünün görülme sıklığı 100.000/5 olup 40 – 70 yaş grubunda saptanma olasılığı diğer yaş gruplarına göre daha yüksektir. Fakat nadiren de olsa yenidoğan çocuklarda da saptanabilir. Aynı zamanda; her beyin tümörü olan kişide baş ağrısı söz konusu değildir. Bazı tümörler yavaş büyüdüğünden beyin geri çekilerek tümöre yer açar ve beyin tümörü belli bir büyüklüğe ulaşana dek baş ağrısı yapmaz. Ancak bazı tümörler çok hızlı büyüdüğü için beyine baskı yapar ve beyin sıkışır. Bu da baş ağrısını meydana getirir. Tümörler büyüdükçe beyin sıkışacağından baş ağrısı şiddeti de artacaktır.

Beyin Tümörlerinden Kaynaklı Baş Ağrıları Nasıldır?

   Yukarıda anlatıldığı gibi, her baş ağrısı beyin tümörü değildir. Beyin tümörlerinden kaynaklı baş ağrıları çok şiddetli olup, genelde ağrı kesicilere yanıt vermezler. Ayrıca bu ağrılar başın belli bir kesiminde görülür. Bu hastalıktan kaynaklı baş ağrısı genellikle sabah saatlerinde şiddetli olup öğle saatlerinde şiddeti azalabilir. Beyin tümörü olan kişilerde baş ağrısı migren ağrısına kesinlikle benzemez. Ayrıca baş ağrısıyla birlikte mide bulantısı ve kusma sık görülen belirtilerdendir. Hastalığın ilerleme boyutuna bağlı olarak bu belirtilere çift görme ve karakter bozuklukları da eklenebilir. Bu baş ağrıları uzun süreli olup, gün geçtikçe tümörün büyümesine bağlı olarak şiddetlenen ağrılardır.

Baş ağrısı şiddetli olan ve uzun süreli olarak bu ağrıyı yaşayan kişiler kesinlikle en kısa sürede nöroloji uzmanına başvurmalıdır. Unutulmamalıdır ki her hastalıkta erken teşhis önemli oduğu gibi beyin tümörlerinde de erken teşhis çok önemlidir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Beyin Tümörü Baş Ağrısı Yapar Mı?" bu yazı 9 Haziran 2017 tarihinde saat 03:20 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 73 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)