Besin Zinciri Nedir?

Blogolik Yazar tarafından 2 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

BESİN ZİNCİRİ NEDİR?

Canlıların hayatlarını sürdürebilmesi için temel ihtiyaçları vardır ve bu temel ihtiyaçlardan biri de beslenmektir.Ancak her canlının beslenme alışkanlığı farklıdır. Bazı canlılar otla beslenir buna otobur canlılar denir. Bazıları etle beslenir bunlar da etobur canlılardır. Tabi hem ot hem etle beslenen canlıları da unutmamak lazım. Bu farklı beslenme alışkanlığı da besin zincirini oluşturmaktadır. Yani bir canlı hayatını sürdürebilmek için başka bir canlı ile besin ihtiyacını karşılarken kendisiyle de başka canlı besin ihtiyacını karşılar. Bu durumda besin zinciri nedir sorusunu şu şekilde açıklayabiliriz:

Her bir basamağında farklı tür canlıları bulunduğu halkaların tamamı besin zincirini oluşturur. Bu farlı basamaklar şunlardır:

ÜRETİCİLER : Adından da anlayabileceğimiz gibi bu gruba giren canlılar kendi besinini kendi üretir.Mesela bitkiler fotosentez yoluyla kendi besinini üretirler ama otobur canlılar için de besinin kendisidir.

TÜKETİCİLER :Otla ve etle beslenen canlılardır. Yine bunlarla da başka canlılar beslenir.

AYRIŞTIRICILAR : Ölmüş bitki ve hayvanları ayrıştıran mikroskobik canlılardır.Bu ölmüş hayvan ve bitkilerin kendilerini ve artıklarını ayrıştırarak tekrar doğaya kazandırırlar.

Besin zincirine örnek verecek olursak ; OT –FARE – KEDİ- KÖPEK

Otlar kendi besinini kendi üretir. Fareler otları yiyerek beslenirler, kedi fareyle , köpek de kediyle beslenir .Köpek ölünce de sinek kurtçukları leşini yerler. Böylece bir besin halkası oluşur.

Diğer bir örnek ; OT – İNEK – İNSAN

İnekler otlarla beslenirken insanlar da inekle beslenir. Bu şekilde onlarca yüzlerce örnek verilebilir.

Besin zincirinin önemi: Besin zincirinde bulunan bir canlı türünün yok olması veya azalması doğayı ve yaşam alanımızı olumsuz yönde etkiler. Çünkü o canlının azalması demek onun tükettiği canlının artması demektir ve bu da ekolojik dengeyi bozar. Örneğin; tavuk sayısının azalması kene sayısının artmasına sebep olur . Kenelerdeki artış ise sebep olduğu hastalıkların artmasına sebep olur ve bu da doğanın dengesini bozar.

3 sene önce yazılmıştır.
"Besin Zinciri Nedir?" bu yazı 2 Eylül 2017 tarihinde saat 11:22 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 66 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)