Baldıran Otu Ve Zehir’i Nedir

Blogolik Yazar tarafından 21 Nisan 2016 tarihinde yazılmıştır.

Baldıran Otu Ve Zehir’i Nedir

Baldıran otu bilimsel adı conium maculatum olan maydanozgillerden yani apiaceae familyasına ait nemli ortamlarda yetişen bir bitkidir. Baldıranı maydanozdan ayırmak henüz tam büyümediklerinde pek mümkün değildir. Ancak bitki belli bir boya ulaştığında ortasında oluşan kırmızıçizgi ve saponon içinin boru şeklinde olması bu çok zehirli bitkiyi maydanozdan ayırır.

Baldıran otu ve zehri nedir dersek bitkisi baldıran, baldırgan ya da ağıotu olarak, zehiri ise şeytantersi ya da yine baldırgan olarak bilinir. Tarihte Socrates’in idam edilmesinde kullanıldığı söylenen baldıran zehri baldıran otunun kökündeki öz suyunun koyulaştırılıp şerbet haline getirilmesiyle elde edilir. O günden sonra baldıran zehri içmek kavramı gelişmiştir. Bu; inandığı değerler uğruna canını vermeye hazır olmak anlamında kullanılan bir söz olmuştur. Baldıran zehrinin en çok etkili zehirler arasında altıncı sırada yer aldığı bilinmektedir. Su baldıranının kökü bir ısırıkta yetişkin bir insanı öldürdüğü ispatlanmıştır. Baldıran zehri kaslarda istem dışı kasılmalara, el ve ayakta uyuşmaya, baş dönmesi, çift görme ve bilincin kapanmasıyla birlikte solunum durmasına ve sonrasında ölüme sebep olur.

Baldıran otundan daha zehirli bir madde elde etmek için bu ottan elde edilen özsuyu yoğunlaştırılır. Bu sayede daha öldürücü bir zehir elde edilebilir. Ancak baldıran otunun tıpta iyi amaçlarla kullanıldığı da bilinmektedir. Baldıran otu ağrı ve spazm giderici olarak veya nevralji ve Kore hastalığının tedavisinde de kullanılır.

3 sene önce yazılmıştır.
"Baldıran Otu Ve Zehir’i Nedir" bu yazı 21 Nisan 2016 tarihinde saat 01:29 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 243 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)