Azerbaycan Mutfağı – Patlıcan Sırdağı

Blogolik Yazar tarafından 21 Şubat 2018 tarihinde yazılmıştır.

Patlıcan Sırdağı Azerbaycanın güneydoğu bölgesine ait bir yaz yemeğidir. Çok hafif, ağırlık vermeyen ve doyurucu bir yemektir.

Malzemeler: 5 adet patlıcan 4 adet orta ölçülü domates 7-8 tane sarımsak yarım su bardağı sıvı yağ 1 su bardağı su tuz Patlıcanlar alacalı soyularak uzununa dört yere bölünür. Dört yere bölünürken sonuna kadar bölmemeniz lazım. Patlıcanın sonuna 1 parmak kalmış durunuz. Sıcak tavaya sıvı yağ koyulur ve patlıcanlar çok ezilmeyecek, hafif çiğ kalacak şekilde kızartılır. Yağının süzülmesi için bir peçete üzerine alınır. Domatesler halka şeklinde kesilir. Sarımsaklar ezilir. Tencerenin dibine bir kat patlıcan bir kat domates bir kat patlıcan – sıralaması bu şekilde olarak dizilir. Her kat dizilirken aralarına ezdiğimiz sarımsaklardan serpilir. Üzerine sıvı yağ ve bir bardak su koyulur. Tuzu ilave edilir. Kısık ateşte ağzı kapalı halde 30 dakika pişirilir. Sofraya servis ederken üzerine isteğe göre maydanoz doğranarak serpile bilir. Afiyet olsun.

1 sene önce yazılmıştır.
"Azerbaycan Mutfağı – Patlıcan Sırdağı" bu yazı 21 Şubat 2018 tarihinde saat 12:50 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 45 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)