At Kestanesi Çayı

Blogolik Yazar tarafından 3 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

AT KESTANESİ ÇAYI

At kestanesi bitkisi Balkanlarda sıkça görülen bir ağaç türüdür. Bu ağaç Hippocastanaceae familyasından gelmektedir. Bu bitki çoğunlukla Balkanlarda görülse de ülkemizde de bulunmaktadır. Bu bitkiye At Kestanesi denmesinin nedeni ise eskiden nefes darlığı çeken (soluğan ) atlara verilirmiş olmasından dolayı at kestanesi adını almış. Ülkemizde genellikle parklarda bulunan ağaçlar arasında bu bitkiyi görebiliriz. At kestanesi bitkisinin yararları oldukça fazladır. Bu bitkinin tohumu, yaprakları ve kabuklarının her birinin farklı yararları ve farklı etkileri vardır. Günümüzde At kestanesi bitkisi yapılan deneyler, klinik araştırmalar sonucunda sağlık alanında bazı ilaçlarda kullanılmakta ve iyi bir sonuç elde edilmektedir.

At kestanesi bitkisinden yağlar, kremler ve jeller yapılmıştır. Bazı yerlerde bu bitkinin yapraklarından sarma da yapılmaktadır. Bunun yanı sıra at kestanesinin sadece ilaçlarını kullanmayıp bu bitkinin tohumundan, yapraklarından ve kabuğundan da yararlanıp çay da yapıyorlar.

At Kestanesi Çayı

At kestanesi çayı, ağacın kurutulmuş yaprakları ve kabuklarından yapılır. Peki bu çay nasıl yapılır derseniz çok basit bir yapılışı var . İlk önce suyu kaynatıyoruz, daha sonra kaynamış suyun içine bir çay kaşığı öğütülmüş bitkinin yaprağı ya da kabuğundan atıp demlenmesini bekliyoruz. Bu süre en fazla 10 dakika sürecektir. Demlendikten sonra at kestanesi çayımızı artık içebiliriz. At kestanesi çayı faydalı ama her şeyde olduğu gibi bunda da fazlası zarardır. Bu yüzden günde bir fincan at kestanesi çayı yeterlidir. Çocuklar ve yaşlıların kullanmamaları gerekir.

3 sene önce yazılmıştır.
"At Kestanesi Çayı" bu yazı 3 Eylül 2017 tarihinde saat 11:26 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 71 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)