Astım krizi geçiren hastaya nasıl müdahale edilmelidir?

Blogolik Yazar tarafından 31 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır.

Astım krizi geçiren hastaya nasıl müdahale edilmelidir?

Atak geçiren hastanın sakin kalması sağlanmalı, hastanın çantası cepleri ve ilacının bulunabileceği diğer yerler kontrol edilerek hastaya verilmelidir. Eğer hastanın atağı ağırlaşmış ve kendisine ilacı uygulamakta zorluk çekiyorsa hastaya ilacı kullanması için yardım edilmelidir. İlaç kullanıldığı halde hastanın durumu düzelmiyor ise 112 acil servisi aranarak ambulans çağırılmalı veya hasta en yakın hastaneye yetiştirilmelidir. Ortaya çıkan astım krizlerinde solunum yollarındaki iltihaplanma, gaz halinde verilecek ilaçlarla veya damar yoluyla verilen ilaçlarla kontrol altına alınmaktadır. Uzun süreli tedavi gerektiren bu hastalıkta hasta astımı tetikleyen faktörlerden uzak durmalıdır.

Astım hastalarının yapması gerekenler nelerdir?

Astım hastalığı nöbetler şeklinde kendini gösterir. Bu nedenle hasta nöbetlerin tekrarlamaması için tetikleyici faktörlerden uzak durmalı, uzun vadeli tedavi sürecinde ilaçlarını zamanında, doktorunun önerdiği dozda ve önerdiği şekilde kullanmalıdır. Kendi adı soyadı, doktorunun adı soyadı, doktoruna ait bir iletişim numarası, kullandığı ilaçların adları ve kullanılması gereken dozların yazılı olduğu bir kağıt veya not defterini sürekli yanlarında bulundurmalıdırlar. Bunların yanı sıra olası atak anında sakin kalmaları, endişe ve korkuyu bastırmaları gerekmektedir. Atak anında kullandıkları ilaçları kolay ulaşılabilecek birkaç yerde bulundurmaları da nöbet sırasında acil müdahale için önem taşır.

Sonuç olarak astım hafif atlatılabildiği gibi ölümcül sonuçlara da yol açabilecek ciddi bir hastalıktır. Hastanın ve çevresindekilerin bu konuda hassas davranmaları ve ataklara karşı her türlü önlemi almaları gerekmektedir. Bilinçli davranıldığı takdirde atak nöbetleri tekrarlamayabilir ve tekrarlasa dahi kolay atlatılabilinir.

3 sene önce yazılmıştır.
"Astım krizi geçiren hastaya nasıl müdahale edilmelidir?" bu yazı 31 Temmuz 2017 tarihinde saat 01:48 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 62 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)