ANESTEZİNİ BULUNUŞU VE TARİHÇESİ

Blogolik Yazar tarafından 2 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.

ANESTEZİNİ BULUNUŞU VE TARİHÇESİ

Anestezini Tanımı

Anestezi uygulamasında duyuların hissedilmemesi, uyku ve uyanıklık arasındaki aşamadır. Ya da belli bir süre meydana gelen bilinç kaybıdır.

Anestezi Kullanılmadan Önceki Dönemlerde Yapılan Müdahaleler

Anestezi yöntemi bulunmadan önce yapılan tıbbı müdahaleler hem hasta hem de hekim için çok zorlu bir aşamaydı. Yapılacak müdahalelerde hastanın çektiği acı nedeniyle yapacakları ani hareketleri önlemek amacıyla sıkı bir şekilde yatağa bağlanırdı. Çekilen acılar sonucunda hasta şoka girerdi. Bu yüzden insanlar bu acılara katlanmamak için yapılacak küçük müdahalelerden kaçınır bu yüzden birçok can kaybı meydana gelirdi.

Anestezinin Bulunması

  1. Crwford Long bayılan hastalarını ayıltmak için eter kullanıyordu tesadüfen ayık olan hastasına eter koklatınca hastanın bayıldığını görünce eterin bayıltma ve ayıltma özelliğini olduğunu fark etti. İlk anesteziyi 1842 yılında yine DR. Crwford Long tarafından bir öğrencisinin boynunda bulunan kisti almak için eterden yararlandı. Ama yaptığı müdahalle bölgede yaşayan halk tarafından büyücülükle itham edilince bu konu orda kapandı. 1846 yılında Amerikalı bir dişçi tarafından eter kullanılınca anestezi tekrar gündeme gelmiştir.

Anestezinin Türkiye’de Kullanımı

Ülkemizde eterle yapılan Lokman Ruhu XVII’nci asır ortalarında bilinmesine rağmen eterin Türkiye’de kullanımı Avrupa‘dan 30 sene sonra kullanılmıştır.1900 tarihinden sonra ülkemizde bulunan cerahların anestezide önderlik ettiği görülmüştür.

Günümüzde Kullanılan Anestezi Türleri

Genel Anestezi: Genel Anestezi, geçici bilinç kaybı ile birlikte duyu fonksiyonlarının ortadan kalkmasıdır. Bu aşamada genel anestezi yapılan hastaya damardan sıvı desteği ile ilaçlarla birlikte oksijen solunumuyla desteklenir. Genel Anestezi önemli ve büyük müdahale ve uzun süren ameliyatlarda uygulanır.

Lokal Anestezi: Belli bir bölgede uygulanacak müdahale ve cerrahi işlem için o bölgenin uyuşturulma işleminin uygulanması işlemidir.

3 sene önce yazılmıştır.
"ANESTEZİNİ BULUNUŞU VE TARİHÇESİ" bu yazı 2 Eylül 2017 tarihinde saat 11:24 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 79 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)