Android’in fabrika ayarlarına dönme özelliği sıkıntılı!

denizli tarafından 24 Mayıs 2015 tarihinde yazılmıştır.

Yapılan araştırmalar fabrika ayarlarına döndürülmüş bir telefonda uygulama ve verilerin geri getirilebildiğini gösteriyor.Yakın zamanda düzeltilebilir inşallah.
Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzu satmak istediniz. Satış öncesi gerçekleştirdiğiniz “Fabrika Ayarlarına dönme (telefonu sıfırlama) işlemiyle telefondaki tüm verileri sildiğinizi sandınız. Oysa vaziyet pek öyle değil. Android’de keşfedilen yeni bir açık verilerin silinmediğini ortaya koyuyor. İşin uzmanı bir kişi fabrika ayarlarına döndürülmüş bir telefonda size ait evvelki tüm içerikleri birkaç işlemle geri getirebilir.

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma Android işletim sisteminde “fabrika ayarlarına dönme özelliğinin” kusurlu olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmada Android 2.3.x ve Android 4.3 sürümlerine sahip beş üreticiye ait 21 akıllı telefon test edildi. İncelemede mevzubahis telefonlar fabrika ayarlarına çevrilmiş olmalarına karşın, evvelki kullanıcılara ait içerikler ile SMS, e-posta, Facebook ve WhatsApp sohbetleri gibi bir hayli iletişim bilgisi ele geçirildi.

Araştırmalar fabrika ayarlarına döndürülmüş bir Android telefonda şifreyle savunma altına alınmış içeriklere erişildiğini ortaya koyuyor. Ayrı olarak araştırmada incelenen telefonların büyük bölümünde (%80’ninde) kullanıcıların Google hesap verilerine erişildi.

Android 2.3.x ve Android 4.3 sürümlerinde çalışan takriben 500 milyon Android telefonun risk altında olduğu düşünülüyor. Birçok kullanıcının canını sıkan açıkla alakalı Google cephesinden gelecek açıklamayı merakla bekliyoruz.

4 sene önce yazılmıştır.
"Android’in fabrika ayarlarına dönme özelliği sıkıntılı!" bu yazı 24 Mayıs 2015 tarihinde saat 15:36 sularında "Teknoloji" kategorisinde yayınlanmış olup "denizli" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 45 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)