Android Art Nedir Ve Nasıl Açılır?

Blogolik Yazar tarafından 21 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır.

Android Art Nedir Ve Nasıl Açılır?

21.yüzyıl teknoloji ve İnternet yılı olarak zamana damgasını vurmuş bir asırdır. İnternet ve teknoloji o kadar ön plandadır ki cep telefon, tablet ve İnternet ile uğraşmayan bir birey yoktur artık. Her geçen gün yeni modeli çıkan bu cihazları takip etmek zorlaştı artık.

Günümüzde en çok kullanılan uygulamalardan biri olan Android sistem hayatımıza o kadar girdi ki çıkan bir aksaklık moral bozacak şekildedir. Android sistemini rahat ve sorunsuz kullanmak isteyen insanlar son haberleri dikkatle takip etmektedirler. Android işletim sistemi kullanan cihazların sorunlarından biri de sistemin ağır bir performansla çalışmasıdır. Cihazlar eskiden işlemleri ve uygulamaları çalıştırmak için Dalvik denilen sistemle ekstra işlem yaparak çalıştırmak zorunda kalıyorlardı. Dalvik uygulamaları yorumlayıp makinenin anlayacağı dile çevirmekteydi. Bu da uygulamanın yavaş çalışmasına neden olurdu. Hem telefon performansını ciddi şekilde düşürürdü hem de batarya ömrünü negatif etkilerdi.

ART formatın da ise ekstra işleme gerek kalmadan uygulamaları çalıştırabilirsiniz. Uygulama kodunu derleyerek çalıştırma yükünü aradan çıkarabilirsiniz. Böylece daha hızlı ve direkt donanımla iletişime geçebilirsiniz. ART, ilk zamanlar çoğu uygulama tarafından desteklenmese de sonradan Android 5.0 Lollipop sürümüyle desteklenmeye başlamıştır. Son zamanlarda Google tarafından geliştirilen çok kullanılan ART (Android Run Time) sistemine Android çalışma zamanı da denilebilir. ART ile çalışan bir uygulama Dalvik’e göre %10 daha fazla yer kaplasa da bu sorun hafıza kartları ile giderilerek sorun olmaktan çıkmıştır.

Android Run Time kullanmak için önce aktifleştirmeniz gerekir. Bunun için telefonunuzun ayarlar kısmından geliştirici seçenekler seçilip sonra çalışma zamanı kısmından ART şeklinde seçilir. Art; bellek yönetimi ve çöp toplama mekanizmalarını daha da hızlandırır ve iyi profillenmesini sağlar. Dalvikle aynı giriş baytkodunu kullanır. Yıllardır Android’de performan kaybına neden olan Dalvik’e alternatif uygulama olan ART ile gecikmeler ve zaman kaybı önlenmiş olmaktadır. Dünya’da yaklaşık %70’lik bir payla en çok kullanılan işletim sistemi olan android her geçen gün kendini yenilemeye devam etmektedir.androidin son çıkışlarından olan Art’yi kullanarak rahat edecek ve bekleyerek strese girmeksizin gönül rahatlığıyla mobil cihazınızı kullanabilirsiniz.

4 sene önce yazılmıştır.
"Android Art Nedir Ve Nasıl Açılır?" bu yazı 21 Ekim 2016 tarihinde saat 23:13 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 112 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)