Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Nasıl Arttırırsınız?

Blogolik Yazar tarafından 10 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır.

Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Nasıl Arttırırsınız?

Telefon ile haberleşme günümüzün çağında internet hızın dünya genelinde arttığı bu teknolojik çağda en temel haberleşme kanalıdır. Yeni nesil telefonlar artık bilgisayarın bir cebe sığdırılabildiği bir teknolojik ürünlere dönüşmeye başlanmıştır. 

Günlük hayatımızda haberleşme, gps sistemleri ile konum bildirme, internette alışveriş yapma, internet üzerinden banka hesaplarını kontrol etme, yüksek çözünürlüklü ekran ve kamera gibi bir çok teknolojik ürünlerin entegre edilmesi ile birçok fonksiyonu anında kullanıcılarına sunan çağımızın telefonlarına akıllı telefon denilmektedir. Akıllı Telefonlar bu kadar işlemi yapan gelişmiş işlemcileri enerji konusunda pek çok enerji harcamaktadır. Eski sistem bataryalar artık bu kadar çok fonksiyonu destekleyecek enerjiyi üretememektedir. Yeni nesil lityum bataryalar akıllı telefonların bütün işlemleri destekleyecek, yeterli enerjiyi sağlamaktadır.

Lityum batarya nedir ?

Lityum piller tekrar ve hızlı şarj edilebilen, uzun ömürlü pillerdir. Lityum pillerin maliyeti yüksek olduğundan kullanımında dikkat edilmesi gereklidir.

Özellikleri

·         Açılamayan bir sisteme sahip olması

·         Kapalı devre olduğundan bakım maliyeti bulunmaması

·         Hızlı şarj edilebilmesi,

·         Yüksek enerji kapasitesi

·         Uzun ömürlü dolum kapasitesi

·         Yüksek ısı aralıklarında çalışabilmesi

Ömrünü ve süresini uzatmak için kullanıcıların neler yapması gerekir.

Lityum piller şarj edilme konusunda batarya tamamen bitmeden şarj edilmemesi gerekir. Şarj cihazının orijinal cihaz ile şarj edilmesi bataryanın ömrünü uzatır. Yan sanayi şarj aletleri ile şarj edildiğinde şarj süresi uzadığı gibi batarya ömründe olumsuz etki yapmaktadır. Akıllı telefonunuzu akşamüstü şarja koyduğunuzda dolduğu zaman şarj cihazından çıkarılması gereklidir.

Uzun süre dolu halde şarjda durması bataryanın ömrünü kısaltmaktadır. Bataryanın kapasitesinden tam yararlanmak için telefonunuzun internet, bluetooth ve ekran ışığı gibi fonksiyonları kulanım gereği duyulduğunda açık hale getirilmesi gereklidir. Aşırı ısınma bataryanın ana maddelerine zarar verdiğinden batarya ömrünün kısalmasına sebep olmaktadır. Akıllı telefonları ne kadar düşük sıcaklıkta kullanırsak bataryanın ömründen maksimum verim alınır.

3 sene önce yazılmıştır.
"Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Nasıl Arttırırsınız?" bu yazı 10 Haziran 2017 tarihinde saat 21:19 sularında "Teknoloji" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 31 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)