Aids Hastalığı Nedir? Aids Hastalığı Hangi Hallerde Bulaşabilir?

Blogolik Yazar tarafından 13 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır.

Aids Hastalığı Nedir? Aids Hastalığı Hangi Hallerde Bulaşabilir?
Bu makalemizde AIDS hastalığı nedir? sorularına cevap arayacağız. AIDS yaşadığımız çağın en ölümcül hastalıklarından biridir. AIDS insanların bağışıklık sistemini bozarak ayakta kalmasını engelleyen ve hastalıklara direncini azaltan bir hastalıktır.

Vücudumuzdaki bağışıklık sistemini bozan zayıflatan ve yok eden virüs HIV virüsüdür. Bu virüsün kapılması ile ölümcül sonuçlara yol açan AIDS hastalığı ortaya çıkmaktadır. HIV virüsü vücuda girdikten sonra anında belirti vermeyip uzun yıllar saklı kalabilmektedir. Zaten AIDS hastalığı bu uzun yılların en sonunda ortaya çıkmaktadır. Bu sürenin 10 yıl kadar sürdüğü vakalara rastlanmakta birlikte bu süre kişinin yaşam koşulları ve vüvut direnci ile doğru orantılı olarak artmakta ya da azalmaktadır.

AIDS HASTALIĞI HANGİ HALLERDE BULAŞABİLİR?
HIV virüsü kan yoluyla, cinsel yollarla ve anneden çocuğuna bulaşabilir. Korunma olmadan cinsel ilişkiye girilmesi ile bu hastalık bulaşabilir ki en yüksek bulaşma oranı bu şekildedir. Yine iğne, diş doktorunun kullandığı aletler, şırıngalar gibi her türlü kesme özelliği bulunan malzemeler, iyi şartlarda yapılmayan kan nakli gibi durumları ise hastalığın kan yoluyla bulaşma şekillerinden sayabiliriz. Anneden çocuğuna buluşma halleri ise hamilelik, emzirme veya doğum esnasında olmak üzere üç kategoriye ayırabiliriz.

Hamile anne adaylarının önceden kontrol ve tedavi altına alınması durumunda bu hastalığın bulaşma riski çok az oranlara indirilebilmektedir. Yeni doğum yapmış ama HIV virüsü taşıyan annelerin çocuğunu emzirmesinin olumlu ya da olumsuz olacağına dair kesin bilgiler olmamasına rağmen uygulamada çok önerilen bir durum değildir.

2 sene önce yazılmıştır.
EtiCanlar:
"Aids Hastalığı Nedir? Aids Hastalığı Hangi Hallerde Bulaşabilir?" bu yazı 13 Mart 2017 tarihinde saat 23:49 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 56 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)