Ağız Kuruluğu Nasıl Oluşur ve Nedenleri?

Blogolik Yazar tarafından 1 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır.

Ağız Kuruluğu Nedir?

Ağız hastalıkları günümüzde yaygın olmakla birlikte; çocuk, yetişkin, yaşlı her kesimde görülebilen bir hastalık türüdür. Bunların başında ağız kuruluğu hafife alınmayacak kadar, ciddi problemlerden biridir. Tıp dilinde buna “kserostomi” adı verilir. Önlemi alınmadığında ise ciddi problemlere yol açmaktadır.

Ağız Kuruluğu Nasıl Oluşur ve Nedenleri?

Ağız kuruluğu; tükürük bezlerinin görevini yeterince yerine getirememesi, çalışmasının yavaşlaması ile oluşan, ağız içinin kuru ve nemsiz kalması ile oluşur. Tükürük salgısı sadece ağız kuruluğunun değil; besinlerin çiğnenmesinde, yutkunmalarda, ağız içi yaralarında (AFT),diş eti iltihaplarında tedavi edici etkisi oldukça yüksektir. Diş çürümelerinin engellenmesinde etkisi vardır. Ağız kuruluğunun bir çok nedeni vardır. Bunlar kullandığımız ilaçların yan etkilerinin yanı sıra; diyabet, parkinson, tansiyon, depresyon ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlarda ağız kuruluğuna sebep olmaktadır. Yaşlı insanların ilaç kullanımı yüksek oranda olduğu için onlarda daha çok görülmesi muhtemeldir. Ateş, aşırı terleme, yanıklardan kaynaklanan su kaybı ise yine ağız kuruluğuna yol açmaktadır. Altında yatan başka sebepler olup olmadığını öğrenmek gerekir. Bu gibi nedenlerden dolayı ağız kuruluğunu hafife almayıp, tedavi yollarına bakılması gerekmektedir.

2 sene önce yazılmıştır.
"Ağız Kuruluğu Nasıl Oluşur ve Nedenleri?" bu yazı 1 Mayıs 2017 tarihinde saat 01:18 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 37 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)