Ağaç sansarı nedir? Özellikleri nelerdir?

Blogolik Yazar tarafından 6 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır.

Ağaç sansarı nedir? Özellikleri nelerdir?

Hayvan âleminin kıskanç duyabileceği kadar yumuşak, ince tüylü, gür ve dolgun sansar familyasının bir bireyidir. Post renkleri genellikle kahverengi veya altın rengine dönüktür.  Uzunlukları genç ve yaşlı bireylere göre farklılık göstermekle beraber 17 – 23 cm aralığında olmaktadır. Ağırlıkları ise 1 – 1,5 kg ‘rama kadar ulaşmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere ağaçlarda kalan ve kuzey yarımküresinin sık ormanlarında yaşayan bir bireydir. Yırtıcı bir hayvan olması avlanma stratejisinde genellikle kendisinden boyca küçük hayvanlarla beslenmeye yöneltmektedir. Besin zinciri kapsamında; sıçan, tavşan, fare, orman tavuğu, kuş ile beslenir protein ve enerji verici olarak da yumurta, bal ayrıca sonbaharda ormanda ki çeşitli ağaçların meyve vermesiyle de bunlardan beslenerek gerekli besinleri vücuduna depolamış olur.

Keyiflerine düşkün olan ağaç sansarı evlerinin manzara gören bahçesinde güneşlenmeyi çok severler. Yosunla sarılmış evleri bazen yerden yüksekte bazen de yer altı inindedir. Suyu sevmeyen hatta tabir yerindeyse nefret eden bir hayvan olduğu için yağmurlu günlerde aç kalacağını bilse bile evden dışarıya adımını atmaz. Temmuz ve Ağustos ayında üreme potansiyeli olan ağaç sansarları sayıca 4 yavru doğurmaktadırlar. Babanın ilgisizliği dışında çıplak doğan yavruların, gözleri 4 ila 5 haftalıkken açılan, bu hayvanları koruma görevini üstlenen anne sansar genellikle Sonbahara kadar eşlik eder. Zaten bundan sonraki dönemde yavrular ağaçlardaki hâkimiyetleri geliştirdikleri için tek başlarına avlanmaya başlarlar.

Ağaçların kralları olarak da anılan bu hayvanlar tırmanma potansiyeli yüksek olan sincapları bile geride bırakmaktadırlar.  Tırmanmanın dışında yerde de çok hızlı hareket ederler. Bu yüzden bile ölüm kalım savaşlarında bir tık öndedirler. Pençelerinin keskinliği zekâsıyla birleşince ağaç sansarı kolay bir yem sayılmamaktadır. Bunun içinde baş düşmanları tilki, kartal ve büyük boynuzlu baykuştan olabildiğince kaçmaktadır. Tabi bu durumda besin zincirinin devamlılığı için ağaç sansarlarının da yem olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu süreçte yaşam olarak 13 ila 17 yıl aralığında ömür sürdürmektedirler.

3 sene önce yazılmıştır.
"Ağaç sansarı nedir? Özellikleri nelerdir?" bu yazı 6 Ağustos 2017 tarihinde saat 13:52 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 224 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)