Ada Soğanı Nedir ?

Blogolik Yazar tarafından 3 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır.

Ada Soğanı Nedir ?
Ada soğanı Zambaksı bitkilerden bir çeşit bitkidir. Tad olarak nasıldır ? sorusuna tatlı tatlara alışık insanlara acı gelebilecek kokusuz ve keskin tada sahip çok faydalı bir bitki diyebiliriz.

Nerede yetişir ?

Muğla, Antalya gibi şehirlerin içinde bulunduğu Akdeniz bölgesi çevresinde ki yerlerde gelişim gösterir.Güney Balkan ve Güney Asya bölgelerinde yetişir.Bazı ırklar Peri sümbülü olarak bu bitkiyi anarlar.Yurdumuzun Güney bölgelerinin kıyı kesimlerinde boş ve taşlık alanlarda yetişir.Toroslarda yetiştiği gibi en çok Muğla ve Antalya taraflarımızda yetişir.

Beyaz soğan, Deniz soğanı, Ölü soğan, Şalbaga soğanı gibi adlarla da anılır. Bitkisel Özellik bakımındansa 5 – 20 cm boyutlarında iri bir yapı halindedir.Toprağın yüzey taraflarına yakın yerlerde yetişir.Çok yıllık bitkilerden olan Ada soğanı 3 – 5 kilogram ağırlığında olabilir.Toplu ve sıkı bir halde bulunan yaprakları ilkbahar mevsiminde gelişir.Yapraklar dar, uzun yapılı ve yaz sonunda kuruyan bir yapıdadır.Koyu yeşil renklerinde olan yaprakları 30 – 40 cm civarı boylanır.Ada soğanının Ağustos – Ekim aylarında çiçekleri açar.Her Ada soğanından bir sap çiçek çıkar.Beyaz renkte olan çiçekleri çok sayıda bulunur.Meyvesiyse toprak renklerinde kapsül şeklindedir.Kapsül içinde toprak renginde 10 – 15 civarı tohum bulunur.Tohumlarla 3 – 5 yıl gibi çok geç zaman yetiştiği için tohumla üretimi çok azdır. İçeriği olarak bakıldığında Eski mısırlılarca faydalı bir ilaç olarak kullanılmaktadır.Çeşitli reçineler, şeker, kalsiyum okzalat, tanen, organik asitler, saponin, stendler, scillaren içermektedir.

Ada soğanı nedir ? sorusuna Ada soğanı çok faydalı bir besin aynı zamanda doğal bir ilaçtır demek yeterli olacaktır.
Ada soğanından faydalanma yöntemleriyse Soğan kısmı yenilen Ada soğanı içeriğinden dolayı tahriş edici, mide bulandırıcı, ishal ve kusma etkileri gösteren bir bitkidir.Ancak faydası zararından çok daha fazla olan bu bitki iştah açar, mideyi temizleyip balgam söktürür.Fazla kullanıldığında zehir etkisi yapabileceğinden dolayı dozunda ve doktor izninde kullanılması uygundur.Bu bitki kalbi kuvvetlendirir.Kalbin yorgunluğunu, nefes darlığını ve dolaşım sistemini düzenler.Ve çok önemli faydalarından biride idrar söktürücü etki yapmasıdır.

2 sene önce yazılmıştır.
"Ada Soğanı Nedir ?" bu yazı 3 Nisan 2017 tarihinde saat 23:44 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 65 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)