3d Yazıcıların Getirdiği Yenilikler

denizli tarafından 23 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır.

Gelişen teknoloji dünyası ile birlikte teknoloji artık insanların akıl olamayacakları noktalara doğru ilerlemeye başladı. Teknolojinin bize sunduğu en önemli varlıklardan biriside 3d yazıcıları oldu. Bugün sizlere 3d yazıcılarının getirdiği yeniliklerden biraz bahsedeceğiz.

Çok değil önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde 3 boyutlu yazıcılar sayesinde, istediğimiz yemeği yapabilecek en iyi bedava mobil izle. Bozulmuş olan makinaların parçaların veya kaybetmiş olduğunuz eşyalarınızı 3 boyutlu yazıcılardan çıkarabileceksiniz. 3 boyutlu yazıcının tanımı yapacak olursak; üç boyutlu objelerin katmanlı bir şekilde üretilmesini sağlayan makineler olarak ifade edebiliriz. Üç boyutlu yazıcı sektöründe, sektörün bütün çoğunluğu FDM sistemi ile çalışan yazıcılar oluşturuyor. Bu tip yazıcıların çalışma sistemi ise, termoplastik bir malzemenin ısıtıcı bir uç sayesinde eritilerek o uçtan geçirilmesi ve eksenel bazlı hareketten yararlanılarak çalışmaktadır. 3 boyutlu yazıların yeni yeni kullanılmaya başlaması sebebi ile sadece plastik ve yumuşak malzemeler kullanılmakta ancak ileri ki, yıllarda bu teknolojinin daha da ilerlemesi ile birlikte her türlü malzemenin kullanılması da mümkün olabilecek. Günümüz teknolojisinde kullanılan 2 boyutlu yazıcıların çalışma prensibi şu şekilde: yazıcıdan bir kâğıt çıktısı alacağımız zaman, yazıcı ilk olarak yazılacak şeyi tarıyor, taradıktan sonra yazılacak şeyi bir modelini alıyor ve aldığı model üzerinden yazma işlemini yapıyor. Günümüz teknolojisi son yeniliği olan 3 boyutlu yazıcılarda bu sistem üzerinden çalışıyor. Yazdıracağımız şey kâğıt gibi 2 boyutlu değil de, bu sefer 3 boyutlu olarak elimize ulaşıyor. İlk olarak tarama işlemi oluyor. Sonra modelini alıyor ya da istersek 3 boyutlu modelleme yapabiliyoruz. Modelleme işlemi bittikten sonra yazdırma işlemini yapabiliyoruz.

3 boyutlu yazıcılar hemen hemen her sektöre hitap edebilecek durumdadır. Sarışın videoları güzel kızlar 3 boyutlu yazıcıların hayatımıza kattığı yeniliklerden bir diğeri ise görme engelli insanlar için; görme engelli bir annenin, karnında hamile olduğu çocuğunun ultrasonik görüntüsüne artık dokunarak bakabilecek olması, 3 boyutlu yazıcı sayesinde artık parmak boyutlarında matkap ve elektrikli testere üretebileceksiniz. Vücudunuzda eksik parçalar yerine takabilecek parçaların üretilmesi, çok yüksek derece maliyetli evlerin artık 3 boyutlu yazıcı sayesinde daha düşük maliyet ile üretilebilecek olması, normallerine göre ağır olan arabaların yerine daha hafiflerinin üretilebilecek olması ve hatta 3 boyutlu yazıcı sayesinde çikolata dahi üretilebilecek olmamız gibi kulağa hoş gelen ve gerçekten bunlar olabilir mi denilen teknolojik harikası diyebileceğimiz bir çok şeye imkan tanıyacaktır.

2 sene önce yazılmıştır.
EtiCanlar:
"3d Yazıcıların Getirdiği Yenilikler" bu yazı 23 Eylül 2016 tarihinde saat 00:41 sularında "Tanıtım Yazıları" kategorisinde yayınlanmış olup "denizli" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 88 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)