Trüf Mantarı Nedir? Nerede ve Nasıl Yetişir?

8 sene önce tarafından yazılmıştır.

Özel kokusu ve aramasıyla ünlü trüf mantarının Türkiye’de yetiştirilmesi için çalışmalara başlandı. Başta Fransa olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde yetiştirilen trüf mantarı çalışmalarının ilk ayağı kapsamında Nevşehir’de meşe fideleri dikildi.
Peki aroması ve ekonomik değeriyle dikkati çeken trüf mantarı, hangi koşullarda ve nasıl yetiştirilir?

Trüf Mantarı Güz Dikim Çalıştayı’nda konuşan Trüf Çiftlik Kurulum Şirketi Müdürü Hulusi Yılmaz, bu mantarın kışın eksi 10 ila yazın 40 dereceye kadar varan iklim şartlarında yetiştirilebildiğini anlattı.
Hulusi Yılmaz, Orta Anadolu Bölgesi topraklarının trüf yetiştiriciliği için uygun olduğunu söyledi.
Mycorrhizal Systems şirket yöneticisi Dr. Paul Thomas ise, iyi ürün elde edebilmek için uygun iklim koşullarında üretim yapmak gerektiğini kaydetti.
İyi verim elde edebilmek için toprak asit derecesinin 7.6 olması gerektiğini söyleyen Thomas, sulamanın da doğru yapılmasına vurgu yaptı.
Thomas ayrıca, meşe fidelerinin yılda en az 1 kere budanması gerektiğini de bildirdi.

Devamını Oku

En İyi ve En Popüler DNS Servisleri

8 sene önce tarafından yazılmıştır.

Ülkemizde bir çok sitenin nedenli veya nedensiz engellenmesi ile birlikte çoğu türk kullanıcı DNS ve DNS servisleri hakkında bilgi sahibi oldular ve DNS servislerini konulan bu yasakları aşmak için kullanmaya başladılar. İnternette ücretsiz bir çok DNS serivisi bulunmakta. Peki bu DNS servislerinden hangisini tercih etmeliyiz? En iyi ve en popüler DNS servisleri neler? Bu DNS servislerinin engelleri aşması dışında daha başka ne gibi özellikleri var?

Bütün bu soruların cevabını bu yazımda vereceğim. Yazıyı yazarken 3 adet en iyi ve en popüler DNS servisini inceledim. Bunlar; OpenDNS, Google Public DNS ve Comodo Secure DNS.

İncelediğim bu 3 DNS servisi de tamamen ücretsiz servisler. Hepsinin birbirine has özellikleri bulunmakta. Bu özellikleri inceleyerek amacınıza en uygun olan DNS servisini bulup kullanabilirsiniz. Devamını Oku

Need for Speed Rivals Resmen Duyuruldu

8 sene önce tarafından yazılmıştır.

Bugün günlerden Need for Speed desek yeri olur. EA Games daha önce söz verdiği gibi bugün sözünde durdu ve yeni Need for Speed oyununu yayınlandığı 30 saniye uzunluktaki bir teaser ile resmen duyurdu.

Devamını Oku

altın_fiyatları_blogolikcom

Altın pek çok durumda yatırımcılarına hep kazandırır. Bir süredir ciddi bir düşüş yaşayıp yatırımcılarına ciddi kayıplar yaşatsa da altından kolay kolay vazgeçmek mümkün değildir. Elimizde bir miktar birikmiş paramız olduğunda altın ilk akla gelen yatırım araçlarından biridir.

Düğün sezonu, sünnet sezonu da kısa bir süre sonra açılıyor. Düğünlerde takılan altınlar artık eskisi gibi yastık altında saklanmıyor. Hem hırsızlığa karşı güvence altına almak için, hem de durduğu yerde bile kazandırmaya devam etmesi için bankalarda altın hesabı açtırmak tercih ediliyor. Altın hesabı açtırıldığında istenildiği zaman istenildiği kadar altın bozdurulabilmekte, ister fiziki altın olarak istenirse de para olarak bozdurulabilmekte. İstenildiğinde gram altın bazında yatırıma devam de edilebilmekte. Devamını Oku

Microsoft’un Windows Live Messenger‘ı kapatarak tüm Messenger kullanıcılarını Skype üzerine taşımakla ilgili verdiği karardan memnun musunuz? Bildiğiniz üzere 8 Nisan tarihinden itibaren tüm Messenger kullanıcıları (Çin’de olan kullanıcılar hariç) Skype’a göç etmek zorunda kaldı. Geçiçi de olsa neyse ki Windows Live Messenger’ı tekrardan kullanmamızı sağlayan bir çözüm var. Messenger Reviver 2 adlı yazılım sayesinde Windows Live Messenger’ı tamamen işlevsel olarak yeniden kullanabileceğiz.

Tabii bu noktada Microsoft’un tahminen Mart 2014 tarihinde kendi hizmeti Messenger’ı tamamen durduracağını unutmamak lazım. Daha önce söylediğim gibi geçici bir çözüm olsa da isteyen kullanıcılar Microsoft, Messenger sunucularını tamamen kapatana kadar Windows Live Messenger kullanmaya devam edebilecekler. Ayrıca Messenger Reviver 2 resmi bir uygulama olmadığı için gelecekte Microsoft tarafından engellenmesi olası bir durum. Sonuç olarak her durumda Messenger’dan Skype’a geçiş kılavuzumuzu kontrol etmenizde yarar var.

Messenger Reviver kullanarak tekrardan Windows Live Messenger’ı nasıl kullanmaya devam edebiliriz? Adım adım Messenger Reviver’ı nasıl kullanacağımızı hep birlikte inceleyelim.

Messenger Reviver ile Gelen Yükleme Seçenekleri Devamını Oku

Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)