14. Yüzyıl Türk Edebiyatı Ve Şairleri

Blogolik Yazar tarafından 24 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır.

14. Yüzyıl Türk Edebiyatı Ve Şairleri

Bu dönemde eser veren şairlerin en önemli özelliklerinden birisi Türkçeyi geliştirmek için eserler vermiş olmalarıdır. Şairler eserlerinde sade bir dil kullanmışlardır. Arapça ve Farsça sözlükler 14. yüzyılda edebiyatımızda fazla yer bulamamıştır. Bu dönemde şairler genel olarak mesnevi yazmaya özen göstermişler. Mesnevilerin konusu ise dini ve tasavvufi konulardan oluşturuldu. 14. yüzyıl Türk Edebiyatı’nın önde gelen isimlerinden biri Şeyyad Hamza’dır. Şeyyad Hamza Akşehir bölgesinde yaşamış bir derviştir. Hece ölçüsüyle şiirler yazmıştır. Anadolu’da aşk konulu ilk mesneviyi yazan şairdir. Eserleri arasında Yusuf ile Zeliha ve Ahval’ı Kıyamet adlı eserleri bulunmaktadır.

 

Dönemin bir diğer önde gelen şairi ise Gülşehir’dir. Kırşehir bölgesinde yaşamıştır. Gül Şehri’nin edebiyatımızdaki en önemli yeri ilk mahlas kullanan şair olmasıdır. Ahi Evran’dan çok etkilenen Gül şehri Türk Edebiyatı’nın ilk öykü yazarıdır. Eserleri arasında Felek-name ve Aruz Risalesi bulunmaktadır. 14. yüzyıl edebiyatçıları arasında yer alan bir diğer isim olan Kadı Burhaneddin Kayseri civarında yaşamıştır. Eserlerinde daha çok Azeri Türkçesini kullanmıştır. Tuyuğları ile ünlenmiştir. Divanı bulunmaktadır.

 

Anadolu’nun 14. yüzyıl edebiyatçıları arasında yer alan Ahmet’i Yıldırım Beyazıt’ın en yakın arkadaşıdır. 14. yüzyılda en fazla eser veren şairdir. Klasik şiirin kurucuları arasında yer almaktadır. Ayrıca Ahmet’i Divan edebiyatının kurucusu olarak bilinmektedir. Eserleri arasında İskender-name, Cemşid’i Hurşid, Mizanü’l Ebed bulunmaktadır. Dönemin diğer şairleri arasında Nesimi, Şeyhoğlu Mustafa ve Eflaki bulunmaktadır.

4 sene önce yazılmıştır.
"14. Yüzyıl Türk Edebiyatı Ve Şairleri" bu yazı 24 Ekim 2016 tarihinde saat 01:22 sularında "Faydalı Bilgiler" kategorisinde yayınlanmış olup "Blogolik Yazar" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 123 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

    Her Hakkım Saklıdır®™ Ben Bile Bulamadım :)